Z listów św. Eugeniusza

8 listopada 2023.

8 listopada 2023

TO MODLITWY URATOWAŁY MNIE OD ŚMIERCI

Eugeniusz nie był obojętny na epidemie tyfusu i cholery. Znając ich niszczycielskie skutki, martwił się o oblatów w Kanadzie, którzy doświadczali epidemii tyfusu.

Mój drogi synu, z niecierpliwością czekałem na list, który mógłby uspokoić moje obawy dotyczące twego zdrowia i zdrowia naszych oblatów. Dowiedziałem się od kl. Trudeau, do którego pisała jego matka, że biedni Irlandczycy przynieśli do was bardzo groźną epidemię, a ponieważ od ciebie nic nie otrzymywałem, mój niepokój codziennie wzrastał, chociaż dobrze rozumiałem, że gdy kiedyś nie zdążyłem na pocztę, musiałem czekać cierpliwie na przybycie tej, która mogła być wysłana dopiero po piętnastu dniach. Wreszcie otrzymałem twój list z 28…

Tymczasem od otrzymania fatalnej wiadomości codziennie odprawiam Mszę świętą szczególnie za was z modlitwą własną, którą sobie ułożyłem, i wszędzie polecam modlić się, aby Bóg was zachował. Wiem, jaką wartość mają modlitwy przeciw tej chorobie, bo w roku 1814 okrutnie na nią zachorowałem, i to modlitwy uratowały mnie od śmierci. Nabawiłem się jej od biednych więźniów austriackich, którzy ją nam przynieśli tak samo groźną, jak mogli to zrobić w Kanadzie ci nieszczęśliwi Irlandczycy, którzy ją wszędzie rozszerzają. Myślę, że ty nie pozwolisz poczcie odjechać bez napisania do mnie. Jedno opóźnienie wprawiłoby mnie w niewypowiedziane strapienie. Jestem już tak zaniepokojony!

Nie wiem, jak mam odwagę mówić ci o czym innym, ale choć przynaglany czasem, bo wysyłka jest przekazywana dzisiaj – to znaczy, że muszę oddać mój list na poczcie dzisiaj, jeżeli nie chcę spóźnić się na odjazd w dniu pierwszym z Liverpoolu.

List do ojca Eugèna Guiguesa w Kanadzie, 26.08.1847, w: PO I, t. I, nr 87.

 

„Podczas modlitwy lepiej jest mieć serce bez słów niż słowa bez serca” (Mahatma Gandhi).