Meksyk: „La Guadalupana zstąpiła na wzgórze Tepeyac”
Więcej niż święto religijne.
„Z niebios pewnego pięknego poranka La Guadalupana, La Guadalupana, La Guadalupana zstąpiła na wzgórze Tepeyac” – taki śpiew wypełniał ulice Meksyku z okazji wspomnienia Matki Bożej z Guadalupe.
Wszystko zaczęło się w XVI wieku
Korzenie święta sięgają objawień Maryi z 1531 roku. Od tego czasu Matka Boża z Guadalupe stanowi więź jedności między Meksykanami.
Z biegiem czasu święto to przekształciło się w wydarzenie upamiętniające kluczową rolę Dziewicy w kształtowaniu naszej zbiorowej tożsamości, umacnianiu poczucia braterstwa, budując zdolność do pojednania i uznania siebie nawzajem za prawdziwych braci i siostry. Wyróżnia się jako wyjątkowe święto naznaczone niezrównaną radością – wyjaśniają oblaci z Meksyku.
W grudniu w wielu miastach rozpoczynają się publiczne nowenny do Madonny z Guadalupe. Niekiedy połączone są z prawdziwymi fiestami, z pokazami sztucznych ogni, daniami lokalnej kuchni i śpiewami. Oczywiście, pośród takiej atmosfery nie brakuje chwil skupienia i modlitwy.
Pielgrzymki do bazyliki nie ustają
To jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe odwiedzają miliony pątników. Noc 12 grudnia ma wyjątkowe znaczenie dla kultury meksykańskiej. W wielu fabrykach właśnie tego dnia pracodawcy razem z pracownikami gromadzą się na Mszy świętej czy celebracji Słowa Bożego, po których zazwyczaj jest wspólny posiłek.
Misjonarze oblaci w Meksyku włączają się w celebracje pobożności ludowej.
Jako oblaci aktywnie uczestniczymy w tych działaniach, zanurzając się w przejawach pobożności ludowej, uczestnicząc w pielgrzymkach i demonstrując naszą wiarę. Solidaryzujemy się ze wspólnotami podczas ich uroczystości religijnych we wsiach, odwiedzamy ołtarze, fabryki i urzędy miast – wyjaśniają zakonnicy. – Niezmiennie pozostajemy blisko ludzi, doceniając ich coroczny wysiłek modlitwy i dzielenia się. To święto jest czymś więcej niż okazją do modlitwy; jest to doświadczenie przemieniające, zapraszające nas, abyśmy stali się braćmi i siostrami i rozpoznali siebie, wspierając wspólnotę i budując braterstwo. To szansa, aby aktywnie przyczynić się do budowy lepszego społeczeństwa.
(pg/zdj. OMIWorld)
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024
Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
25 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024