Zahutyń: Wprowadzenie relikwii rodziny Ulmów

Błogosławieni z Markowej zawitali w Zahutyniu.

1 stycznia 2024

W niedzielę Świętej Rodziny, w oblackiej parafii w Zahutyniu, odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Wydarzenie włączone było w celebrację Eucharystii, której przewodniczył o. Karol Bucholc OMI, proboszcz parafii, a kazanie wygłosił o. Dariusz Galant OMI, misjonarz ludowy z miejscowej wspólnoty zakonnej. W uroczystości wzięli udział parafianie, poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej oraz szkoły podstawowej, a także przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Ulmowie to rodzina ponadczasowa, która żyła konkretnie przesłaniem Dobrej Nowiny – Ewangelii, w duchu miłości miłosiernego Samarytanina. Józef i Wiktoria z siedmiorgiem dzieci karmili się Eucharystią i Słowem Bożym. Pomimo zagrożenia tamtych czasów, jakie niosło ukrywanie Żydów, pozostali wierni tym wartościom aż po męczeńską śmierć – mówił o. Karol Bucholc OMI. – Wierzę mocno, że wprowadzone relikwie, wpłyną na to że, Błogosławiona Rodzina Ulmów będzie naszej wspólnocie parafialnej wypraszała potrzebne łaski, będzie inspirować Wspólnotę Kościoła do czynienia konkretnych aktów miłosierdzia wobec wszystkich bliźnich, szczególnie ubogich.

Rodzina Ulmów żyła w przedwojennym województwie lwowskim, w Markowej na Podkarpaciu. Podczas niemieckiej okupacji dali schronienie ośmiorgu Żydów. Kierowali się wskazaniami Ewangelii, na co dzień prowadząc religijne życie. Zadenuncjowani, zostali zamordowani przez okupanta przed swoim domem. Wiktoria była wtedy w siódmym miesiącu ciąży. Pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 10 września 2023 roku zostali beatyfikowani w Markowej. To pierwsza taka beatyfikacja, ponieważ do grona błogosławionych Kościoła zostało włączone nienarodzone dziecko.

(pg/zdj. OMI Zahutyń)