Pierwszy podpisał się jako oblat Maryi Niepokalanej

Do dziś oblaci Niepokalanej podpisują się jako OMI...

10 marca 2024

10 marca 1826 roku pierwszy w historii oblat podpisał się na dokumencie ślubów zakonnych jako „oblat Maryi Niepokalanej”. Był nim Joseph-Laurent Richaud, który złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu. Był 20 misjonarzem Niepokalanej, który złożył profesję wieczystą…

Podpis ojca Richauda na dokumencie ślubów wieczystych (zdj. Postulatio OMI)

Oblat – czyli kto?

Słowo oblat pochodzi z łaciny. Termin ten oznacza: „ofiarowany”. Jesteśmy zatem ofiarowani Maryi Niepokalanej. Jednak zanim tak się stało, nosiliśmy inne nazwy.

Oblaci czyli kto?

Nasze Zgromadzenie narodziło się w 1816 roku pod nazwą „Misjonarze Prowansji”, a w marcu 1825 zmieniło nazwę na „Oblaci św. Karola”. Dopiero po zatwierdzeniu Zgromadzenia przez papieża Leona XII w 1826 roku przyjęliśmy ostateczną nazwę: Misjonarze Oblaci Najświętszej i Niepokalanej Dziewicy Maryi – wyjaśnia o. Diego Saez OMI, Postulator Generalny Zgromadzenia.

Pierwszy OMI

Richaud pochodził z Gap w Prowansji. Poznał współbraci św. Eugeniusza, którzy objęli opiekę duszpasterską nad sanktuarium maryjnym w Laus, do którego Richaud pielgrzymował jako młodzieniec. Nowicjat rozpoczął w Aix-en-Provence w 1822 roku. W normalnym toku formacji powinien złożyć śluby zakonne rok później. Tak się jednak nie stało… Do dzisiaj sytuacja nie jest do końca klarowna, ale przypuszcza się, że spowodowane to było niechęcią jego biskupa, który niechętnie podchodził do pragnienia mężczyzn, aby wstąpić do nowego zgromadzenia zakonnego Misjonarzy Prowansji.

Dopiero 9 maja 1825 roku wysłał dymisorie z pozwoleniem dopuszczenia brata Richauda do subdiakonatu. Następnie złożył śluby wieczyste przed ojcem Courtèsem 10 marca 1826 r., po zatwierdzeniu Zgromadzenia przez Rzym. W związku z tym jako pierwszy w formule oblacyjnej zapisał po swoim imieniu Oblat Maryi Niepokalanej – wyjaśnia o. Yvon Beaudoin OMI.

Tutaj Maryja powiedziała: „Jestem Niepokalanym Poczęciem”. Związki oblatów z sanktuarium w Lourdes
Portret ojca Richauda w domu generalnym w Rzymie (zdj. Postulatio OMI)

Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w Marsylii, 12 sierpnia 1827 roku, posługiwał jako misjonarz ludowy (rekolekcjonista) w Aix-en-Provence. Następnie został skierowany do posługi w sanktuarium maryjnym w Laus. W 1935 roku został przeniesiony do seminarium duchownego w Ajaccio na Korsyce. Objął funkcję ekonoma. Był ceniony za pracowitość i solidną duchowość. Zginął w wypadku w 1837 roku. Spłoszony koń, którym podróżował, zrzucił go z grzbietu. Obrażenia okazały się zbyt poważne. Pomimo pomocy lekarskiej, młody misjonarz zmarł otoczony współbraćmi w Ajaccio.

Po co misjonarze oblaci składają śluby zakonne? [WIDEO]

Oblacja wieczysta

Tak w Zgromadzeniu nazywane są śluby wieczyste, czyli moment kiedy zakonnik ślubuje Bogu czystość, ubóstwo i posłuszeństwo na wieki oraz wytrwanie w Zgromadzeniu aż do śmierci. W tym momencie każdy oblat otrzymuje kolejny numer oblacji, który liczony jest od czasów pierwszych Misjonarzy Prowansji. Do dziś oblaci posługują się po swoim nazwisku siglum Zgromadzenia: „OMI” – Oblat Maryi Niepokalanej.

W Archiwum Generalnym znajdziemy jego dwie formuły oblacyjne (jedna datowana na 10 marca 1826 r. i druga być może na 13 lipca 1826 r.), na których podpisuje się jako „Misjonarz Oblat Maryi” i „Oblat Najświętszej Marii Panny” – wyjaśnia o. Diego Saez OMI.

Kowboje w sutannach…

(pg/zdj. Postulatio OMI)