Ilu oblatów na świecie? [STATYSTYKA]

Najnowsza statystyka Zgromadzenia.

13 marca 2024

Jak co roku, służby generalne (Sekretariat Generalny oraz Generalna Służba Informacyjna) publikują roczne zestawienie oblackich jurysdykcji na świecie (prowincje, delegatury, misje).

Mniej oblatów

Ze względu na regiony Zgromadzenia widać, że całkowita liczba oblatów spadła. W zestawieniu ujęto misjonarzy według faktycznego przebywania w danym regionie.

Podobnie kształtuje się ogólne zestawienie ze względu na pełnione funkcje w Kościele:

W administracji generalnej posługuje obecnie 38 misjonarzy oblatów, w tym 34 to oblaci-ojcowie, w Rzymie posługuje również 4 oblatów-braci zakonnych.

Region Europy

W poszczególnych tabelach dotyczących różnych regionów Zgromadzenia zaznaczono delegatury i misje należące do Polskiej Prowincji. W przypadku kanadyjskiej Prowincji Wniebowzięcia zaznaczono jej związki z Polską Prowincją. Obecnie polska jurysdykcja jest największą prowincją w Zgromadzeniu.

Ponadto w scholastykacie Polskiej Prowincji w Obrze studiują oblaci nie tylko z Delegatury Polskiej Prowincji na Madagaskarze, ale również z innych jurysdykcji afrykańskich. Ponadto wśród kleryków są oblaci z Prowincji Wniebowzięcia w Kanadzie, Delegatury Ukraińskiej i Misji na Białorusi.

Region Afryka-Madagaskar

 

Region Azji-Oceanii

 

Region USA-Kanada

Region Ameryki Łacińskiej

Misjonarze oblaci w pierwszej formacji

Odejścia i wydalenia

W 2023 roku zmarło 71 misjonarzy oblatów, w tym 1 biskup, 64 oblatów-ojców, 5 oblatów-braci i jeden scholastyk. W zestawieniu czterech ostatnich lat to najmniejsza liczba zgonów odnotowana w Zgromadzeniu.

Służby generalne podały jednocześnie, że w minionym roku 36 oblatów opuściło Zgromadzenie. W liczbie tej należy uwzględnić tych, którym wygasły roczne śluby zakonne (24 scholastyków i 2 oblatów-braci, dodatkowo jeden kleryk poprosił o zwolnienie go ze ślubów czasowych). W liczbie odejść uwzględniono prezbiterów wydalonych ze Zgromadzenia na mocy prawa (2 oblatów-ojców) oraz formalnie wydalonego jednego oblata-ojca. Sześciu oblatów-ojców zostało poddanych kanonicznemu procesowi laicyzacji.

(pg/OMI World)