Festyny rodzinne u oblatów cz. 1: Wrocław, Lubliniec, Katowice [+GALERIA]

Wspólne świętowanie, konkursy, koncerty, potańcówki, gry i zabawy - tak wyglądają rodzinne festyny organizowane przez oblatów. W ostatnich tygodniach odbyły się one we Wrocławiu, Lublińcu i Katowicach. Kolejne festyny w innych oblackich parafiach już w ten weekend.

13 czerwca 2025

W wielu oblackich parafiach festyny rodzinne to już wieloletnia tradycja. Organizowane są one przy wsparciu licznych instytucji oraz firm prywatnych. Podczas tych wydarzeń dobrze się bawią tak dorośli, jak i dzieci. Dotychczas odbyły się one m.in. we Wrocławiu, Lublińcu i Katowicach. W ten weekend będą również w Kędzierzynie-Koźlu i w Poznaniu.

Wrocław, 24 maja 2025

X Festyn Rodzinny u Oblatów, który odbył się 24 maja 2025 r. na terenie parafii pw. NMP Królowej Pokoju we Wrocławiu, zgromadził tłumy mieszkańców Popowic oraz gości z innych dzielnic miasta. Wydarzenie, organizowane przez ojców oblatów oraz Wrocławskie Stowarzyszenie Wychowawców, trwało od godziny 11.00 do 17.00 i oferowało bogaty program atrakcji dla wszystkich grup wiekowych.

Dzieci mogły korzystać z kolorowych dmuchańców i malowania twarzy. Uczestniczyły też w licznych konkursach z nagrodami. Dla dorosłych przygotowano warsztaty, gry rodzinne oraz strefę relaksu. Na terenie festynu działała kawiarenka serwująca domowe ciasta oraz przysmaki z grilla. Na scenie prezentowały się lokalne zespoły i grupy wokalne. Punktem kulminacyjnym był koncert zespołu Budka Band, który wykonał utwory Budki Suflera.

Festyn miał charakter non-profit, a wstęp był wolny. Całe wydarzenie powstało dzięki zaangażowaniu ponad 80 wolontariuszy, którzy dbali o jego sprawny przebieg i przyjazną atmosferę. Wszystkie zyski z festynu zostały przeznaczone na wsparcie misji oblackich prowadzonych w Afryce .

X edycja Festynu Rodzinnego u Oblatów była nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale także do integracji lokalnej społeczności i wsparcia misji charytatywnych.

Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Wrocławia, do dzielnicy Popowice, w 1928 r. Wcześniej, bo w 1905 r. wybudowano tu kaplicę pw. św. Jerzego i utworzono samodzielny okręg duszpasterski, który w roku 1914 został podniesiony do rangi parafii. Oblaci niemieccy, na prośbę biskupa, nabyli teren z kościołem oraz plebanią i osiedlili się w połowie stycznia 1928 r. Po II wojnie światowej, 1 1947 r., posługę w tej parafii we Wrocławiu podjęli oblaci z prowincji polskiej. Na prośbę ówczesnego administratora apostolskiego posługując jeszcze w dwóch sąsiadujących z parafią kaplicach, które z czasem stały się samodzielnymi parafiami na Pilczycach i Kozanowie. Po uzyskaniu pozwolenia władz został wybudowany nowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju, poświęcony w 1994 r. Z czasem wyremontowano salki parafialne i dom oblacki. Oblaci, oprócz prowadzenia duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowani są w posługę w zakładzie karnym oraz w pracę naukową na PWT. Aktualnym przełożonym domu jest o. dr Marian Puchała OMI. 

Lubliniec – 31 maja 2025

W sobotę 31 maja 2025 r., na targowisku w Lublińcu, odbył się XIII Rodzinny Festyn „U Oblat”. To coroczne wydarzenie, organizowane przez parafię pw. św. Stanisława Kostki oraz lokalne instytucje, przyciągnęło tłumy mieszkańców i gości z regionu. Festyn oferował bogaty program, który dostarczył rozrywki zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Rozpoczął się o godzinie 14.00, a pierwszym punktem programu był występ scholi parafialnej. W ciągu dnia nie zabrakło atrakcji – dzieci mogły wziąć udział w licznych animacjach, takich jak Festiwal Kolorów czy Piana Party, przejazd bryczką czy dmuchańce. Było też mini zoo – imprezie towarzyszyły egzotyczne zwierzęta. Ponadto najmłodsi mieli okazję spotkać szczudlarzy, którzy swoimi umiejętnościami dostarczyli wielu emocji.

W dalszej części festynu na scenie wystąpili uczniowie Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Edyty Stein, a Zespół Pieśni i Tańca „Halka” z MDK w Lublińcu zaskoczył publiczność przepięknym występem. Po południu odbył się koncert Michała Kunickiego z zespołem „Distorted”, który wprowadził zgromadzonych w świetny nastrój. Gwiazdą wieczoru był Michał Gasz, który swoim koncertem zyskał gromkie brawa. Odbyła się również dyskoteka.

Oprócz artystycznych atrakcji, festyn „U Oblat” był także okazją do uczestniczenia w imprezach towarzyszących, takich jak Powiatowy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego oraz Festiwal Nauki Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Edyty Stein, które miały na celu promowanie wartości rodzinnych oraz edukacyjnych w społeczności lokalnej.

Wszystko to, zorganizowane przez parafię i lokalne instytucje, stworzyło niesamowitą atmosferę integracji i wspólnej zabawy, z której czerpali radość nie tylko uczestnicy, ale i organizatorzy. Festyn „U Oblat” to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz Lublińca, a jego kolejne edycje pozostają w pamięci mieszkańców na długo.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Lublińca w 1922 r. Wiązało się to z zakupem budynku zakładu wychowawczego, który zaprzestał funkcjonowania. Był on niezbędny do przeniesienia tu oblackiego junioratu (Niższego Seminarium Duchownego) z Krotoszyna, gdyż uczniowie nie mieścili się w tamtejszej placówce. Zakupiony zakład, oprócz dwupiętrowego okazałego budynku, posiadał park, ogród i ziemię uprawną. Oblaci, po przejęciu budynku, przystąpili do jego adaptacji dla potrzeb szkolnych. W latach 1925–1930 dobudowano dwa nowe skrzydła, w których mieściły się kaplica pw. św. Stanisława Kostki i sala teatralna oraz refektarz, sale wykładowe i sypialnie juniorów. W otaczającym budynki parku wybudowano w 1937 r. Grotę Matki Bożej z Lourdes. Liczba uczniów dochodziła prawie do 300. Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1941 r. samodzielną parafią, którą wówczas prowadzili oblaci niemieccy. Powojenna działalność junioratu lublinieckiego nie trwała jednak długo, gdyż komuniści nakazali w 1952 r. całkowicie zamknąć i zagrabić pomieszczenia Niższego Seminarium Duchownego. Dopiero w roku 2000 oblaci odzyskali zagarnięte przez państwo pomieszczenia i tereny zewnętrzne. W tych pomieszczeniach mieści się teraz Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także kapelanat sióstr i szpitali. W obrębie klasztoru znajduje się skrzydło dla starszych i chorych oblatów, tzw. infirmeria. Aktualnym przełożonym domu jest o. Bernard Briks OMI.  

Katowice – 8 czerwca 2025

W Katowicach festyn odbył się w niedzielę 8 czerwca 2025 r. na placu przed kościołem parafialnym przy ul. Misjonarzy Oblatów. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15.00 i przyciągnęło liczne rodziny z Koszutki oraz okolicznych dzielnic miasta, pomimo niezbyt obiecującej pogody.

Program festynu obejmował szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wśród nich znalazły się animacje, występy artystyczne oraz tradycyjna bajka „Kopciuszek”, w której wystąpili duszpasterze oraz parafianie. Dodatkowo, parafialna biblioteka zorganizowała akcję „Daj książce drugie życie”, umożliwiając uczestnikom wymianę książek lub zabranie ich za darmo.

 

Impreza miała charakter integracyjny i charytatywny, sprzyjając budowaniu wspólnoty oraz wspieraniu misji oblatów. Wszystkie zyski z festynu zostały przeznaczone na wsparcie działalności misyjnej zgromadzenia.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Katowic prawdopodobnie na początku 1934 r., a osiedlili się przy konwencie bonifratrów w Katowicach-Bogucicach, aby głosić rekolekcje i misje parafialne w języku polskim i niemieckim. Rozpoczęli budowę klasztoru i kaplicy na Koszutce, które zostały poświęcone w 1937 r. W latach wojennych dom w Katowicach został przyłączony do Niemieckiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz erygowano w 1940 r. samodzielną parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, co miało uchronić klasztor i kościół od grabieży przez okupantów niemieckich. Niestety, nie udało się to w całości, gdyż SS-mani przejęli większość pomieszczeń klasztornych i zdjęli krzyż żelbetonowy z elewacji. Wówczas proboszcz wraz z parafianami ustawili go przed kościołem, obsadzając kwiatami. W 1945 r. powrócili polscy oblaci, przystępując do odbudowy. Od roku 1954, po otrzymaniu zgody władz, rozbudowano znacznie kościół parafialny. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę w stałym konfesjonale, są kapelanami sióstr zakonnych oraz szpitala bonifratrów, a także są zaangażowani w duszpasterstwo specjalistyczne osób głuchych i zmagających się z uzależnieniami. Aktualnym przełożonym domu jest o. Franciszek Bok OMI. 

Piotr Ewertowski

fot. wyróżniające i z Wrocławia: o. Błażej Mielcarek OMI, z Lublińca: br. Jakub Król OMI, z Katowic: arch. OMI