
Poznań: Kalendarz Misyjny 2026 poświęcony tematyce powołań oblackich
Ukazał się tradycyjny Kalendarz Misyjny na rok 2026, wydawany przez Prokurę Misyjną. Tym razem koncentruje się on na tematyce powołań oblackich, a jego hasło przewodnie brzmi: „Pójdź za mną!”
W 200. rocznicę zatwierdzenia Konstytucji i Reguł Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przez Stolicę Apostolską kalendarz ten skupia się na kwestii powołań oblackich. Hasłem przewodnim tegorocznego wydania są słowa Jezusa: „Pójdź za Mną!” – wypowiedziane do pierwszych uczniów, a wciąż aktualne i żywe. Kalendarz Misyjny 2026 stanowi zaproszenie do refleksji nad tajemnicą powołania oraz konkretną pomoc w modlitewnym wspieraniu misjonarzy i kandydatów do życia kapłańskiego i zakonnego.
Publikacja ilustrowana jest zdjęciami z różnych kontekstów duszpasterstwa powołań, m.in. z Madagaskaru, Filipin, Wietnamu, Kanady, Amazonii i Polski. Pokazuje również pracę oblatów z młodzieżą oraz obecność misjonarzy w miejscach odległych i trudno dostępnych, na przykład na północy Kanady.

W kalendarzu zawarto także dane statystyczne, przedstawiające aktualną sytuację powołań oblackich na świecie. Szczególnie cieszy wzrost liczby kleryków w Afryce i Azji, choć dostrzegalne są również wyzwania duszpasterstwa powołań w Europie i Ameryce Północnej. Jak zaznacza we wstępie do tegorocznego wydania o. Robert Grabka OMI:
– Powołania oblackie są darem Boga dla Kościoła i świata. Wyzwaniem dla oblatów jest głoszenie Ewangelii w zmieniającym się świecie. Do tego potrzebni są nowi robotnicy, którzy pójdą na żniwo Pańskie.

W Roku Powołań Oblackich autorzy kalendarza zachęcają oblatów do duchowej odnowy i ponownego odkrycia swojej tożsamości jako umiłowanych dzieci Boga. Wszystkich, którym bliscy są oblaci, w tym Czytelników, wzywają natomiast do gorliwej modlitwy za młodych rozeznających swoje życiowe powołanie:
Niech to będzie czas tworzenia przestrzeni wzrostu ich wiary – w domach, wspólnotach i grupach duszpasterskich – aby nie bali się pozytywnie odpowiedzieć na Boże zaproszenie do życia zakonnego lub kapłańskiego – pisze we wstępie o. Robert Grabka OMI.

Wydany przez Prokurę Misyjną Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu Kalendarz Misyjny 2026 pełni rolę informacyjno-formacyjną, będąc zarazem narzędziem wspierającym modlitwę za misje i powołania. Dostępny w formacie ściennym, z przejrzystym układem miesięcznym.
Prokura Misyjna Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów została założona w maju 1969 r. w Poznaniu przez o. Walentego Zapłatę OMI. Początkowo nosiła nazwę Sekretariatu Powołań i Prokury Misyjnej. Jej powstanie zbiegło się z wyjazdem polskich oblatów na misje do Kamerunu (2 stycznia 1970 r.).
Od początku działalności dynamicznie rosła liczba Przyjaciół Misji – świeckich osób współpracujących z misjonarzami. W 2017 r. instytucja została połączona z redakcją czasopisma Misyjne Drogi i portalu misyjne.pl. Prokura angażuje się w bieżące wsparcie misjonarzy i misji oraz niesie pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych – w czasie klęsk żywiołowych czy konfliktów zbrojnych. Organizuje różnorodne formy pomocy, również online, a także wysyła wolontariuszy misyjnych. W 2022 r. za całokształt działalności została uhonorowana medalem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Benemerenti in Opere Evangelizationis. Obecnym dyrektorem Prokury Misyjnej jest o. Wiesław Chojnowski OMI. Liczba Przyjaciół Misji sięga obecnie blisko 45 tysięcy osób w kraju i za granicą.
Anna Gorzelana
Z listów św. Eugeniusza
3 lipca 2025
Kodeń: „UkradziONA czyni cuda” [WIDEO]
2 lipca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
2 lipca 2025