Święty Krzyż: Środa Popielcowa
To najstarsze polskie sanktuarium narodowe.
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, czterdziestodniowy okres mający przygotować nas na obchód pamiątki męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia posypujemy głowy popiołem, co przypomina o kruchości i przemijalności tego, co doczesne oraz kieruje naszą uwagę ku wiecznym wartościom. Zarówno okres Wielkiego Postu jak i Świąt Paschalnych zyskuje na Świętym Krzyżu szczególny wymiar. Obecność relikwii Drzewa Krzyża Świętego – niemego świadka Chrystusowej męki i śmierci przybliża nas do tajemnic naszego zbawienia i czyni je szczególnie aktualnymi.
Środowej Mszy świętej przewodniczył o. Rafał Kupczak OMI, zaś homilię wygłosił przełożony zakonnej wspólnoty, o. Marian Puchała OMI. Powiedział m.in.:
Czas Wielkiego Postu zachęca nas wszystkich, abyśmy nie rozpaczali, nawet gdy upadamy w proch naszej słabości i grzechu, ponieważ Bóg wie, z czego jesteśmy utworzeni, pamięta, że jesteśmy prochem. Czas Wielkiego Postu zachęca nas do nawrócenia i wdzięczności wobec Boga, naszego Stwórcy i Odkupiciela. Wyruszmy w tę Czterdziestodniową Drogę z modlitwą na ustach, z naręczami dobrych uczynków, aby na nowo dać prymat Bogu w naszym życiu, aby każdego dnia wybierać to, co naprawdę się liczy. A na końcu tej podróży z pewnością spotkamy Pana życia, dla którego warto żyć, kochać i powstawać.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(kj)
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024