8. lipca 2018 roku odbyły się w Warszawie społeczne obchody 75. rocznicy dramatycznych wydarzeń na Wołyniu. W uroczystościach wziął udział o. Robert Wawrzeniecki OMI, związany od lat ze środowiskiem kresowym w Kędzierzynie-Koźlu i członek komitetu honorowego tychże obchodów.

Uroczystość rozpoczęła się pod Grobem Nieznanego Żołnierza od przemówień organizatorów, wspomnień dotkniętych tym ludobójstwem rodzin i przemówieniami oficjeli. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski przywołał postać o. Ludwika Wrodarczyka OMI, proboszcza w Okopach na Wołyniu, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, który został bestialsko zamordowany, a którego proces beatyfikacyjny jest w toku.

 

Po przemowach i zakończeniu składnia wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez przybyłe delegacje, przez ulice Warszawy, z Placu Piłsudskiego do Katedry Polowej Wojska Polskiego, przeszedł marsz pamięci, w czasie którego uczestnicy nieśli także podobiznę o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Uroczystości zakończyły się Eucharystią w katedrze, gdzie modlono się za ofiary tego ludobójstwa i w intencji pojednania między narodami, opartego na prawdzie i przebaczeniu. Na jej zakończenie została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica.

Foto: o. Robert Wawrzeniecki OMI, Ordynariat Polowy

Relacja z uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza: https://www.cda.pl/video/242548786/vfilm (słowa ks. Isakowicza-Zalewskiego o o. Ludwiku min. 54,50-57,21)

(rw)