Polski oblat podejmie posługę w sekretariacie KWPZM. Spotkanie konsult w Krakowie.

This is a custom heading element.

12 października 2018

W dniach od 9-10 października 2018 roku w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach,  odbyło się sympozjum organizowane przez wszystkie cztery Konferencje Życia Konsekrowanego w Polsce: męską, żeńską, klauzurową i instytutów świeckich. Jego myślą przewodnią były słowa: „Jeśli nie płoniemy, nie zapalamy. Odnowić pasję dla Ewangelii”. Spotkanie to idealnie wpisało się w obchody 40. lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – papież Jan Paweł II wiele uwagi poświęcał życiu zakonnemu w różnych jego formach.

Spotkanie połączonych konferencji odbywa się raz na trzy lata. Jego organizatorami są: Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (KWPZM), Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ), Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych (KPŻKK) i Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich (KKIŚ).

W konferencji wzięło udział ok. 500. osób, reprezentujących 35 000 osób konsekrowanych w Polsce. Dominującą grupą były kobiety konsekrowane m.in. siostry zakonne oraz konsekrowane świeckie. Obecnych w tym gronie było też ok. 70 sióstr klauzurowych, m. in. z klasztorów w Łasinie i Wieluniu, z którymi współpracują polscy oblaci.

Pośród 90. przedstawicieli zakonów męskich byli również obecni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z naszej prowincji: o. Sławomir Dworek OMI – wikariusz prowincjalny, o. Józef Wcisło OMI – rektor seminarium w Obrze, br. Rafał Dąbkowski OMI z Lublińca i o. Robert Wawrzeniecki OMI z Iławy.

Rangę spotkania podkreślała obecność ks. abp. José Rodrígueza Carballo OFM z Rzymu, sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który swoje wystąpienie oparł o watykański dokument: „Młode wino, nowe bukłaki”, apelując o nowej spojrzenie na  charyzmaty zakonne. Wskazywał na czujność, aby nie zaciemniały ich struktury – nie niszczyły, ale służyły poszczególnym charyzmatom i misji danego zgromadzenia zakonnego. Apelował o przegląd struktur, aby w odniesieniu do powołania, roztropnie: utrzymać je, odnowić lub porzucić. W przeciwnym razie osoby konsekrowane będą jedynie „strażnikami murów” bez życia i „mumiami w muzeach” – podkreślał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Słowo do zgromadzonych skierował również o. bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. Wskazując na Martę i Marię, jako dwie postawy ścierające się w życiu osób konsekrowanych, podkreślał konieczną dychotomię życia zakonnego: „musisz iść naprzód, bo czeka praca oraz przeciwstawną – zatrzymaj się i pobądź z Pan em, bo Jego adoracja zawsze prowadzi do miłości wzajemnej w zgromadzeniu oraz skierowanej do ludzi”.

Wśród prelegentów zaproszonych na spotkanie był ks. bp Edward Dajczak, który wskazywał na ogromną rolę w ewangelizacji formy przekazu. Boga nie obroni się żadną polemiką, a On ma się manifestować we mnie osobiście, w mojej wspólnocie, jako czytelny znak – mówił do zebranych ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski. Przypominał, że to nie człowiek ewangelizuje, ale sprawcą ewangelizacji jest Bóg – nie ma innego sposobu głoszenia Ewangelii. Ważnym głosem była również prelekcja s. Małgorzaty Borkowskiej OSB – wskazywała, że życie Ewangelią to coś więcej niż łzy wzruszenia przy zapalonej ścieżce, bo uczuciowa pobożność często zasłania Boga. Tymczasem najważniejszy jest szacunek do prawdy Bożej o człowieku i świecie.

Nie zabrakło także praktycznych wskazówek o życiu zakonnym oraz świadectw młodych konsekrowanych. Ojciec Szymon Popławski OP i o. Krzysztof Pałys OP wskazywali, kiedy wspólnota zakonna jest miejscem terapeutycznym oraz przestrzegali przed sytuacjami, gdy traci tę zdolność. Młodzi konsekrowani dzielili się swoimi osobistymi przeżyciami na drogach życia zakonnego.

Mówiono również o znaczeniu mediów w życiu konsekrowanym, o szansach ich wykorzystania oraz o niebezpieczeństwach, jakie z nich płyną za klauzurą. Temat ten poruszył najpierw o. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC (UKSW), który przestrzegał, by korzystanie z nich, nie miało miejsca kosztem obowiązków oraz czasu dla Boga i ludzi, zwłaszcza realnego a nie wirtualnego spotkania z nimi. Wskazano również na praktyczne zastosowanie mediów, jako płaszczyzny informacji, edukacji, promocji, ewangelizacji, formacji i wspólnoty oraz szansy, aby Ewangelia Jezusa docierała do coraz szerszego grona odbiorców. W tym kontekście, wszechobecne smartfony nie muszą stanowić zagrożenia, ale szansę do bycia obecnym w życiu ludzi z przesłaniem Dobrej Nowiny (dr hab. Monika Przybysz – UKSW).

O. Janusz Sok CSSR, przewodniczący KWPZM wyraził również wdzięczność Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej za współtworzenie wspólnoty między zgromadzeniami zakonnymi w Polsce. Wyrazem tego zaangażowania jest obecność w sekretariacie KWPZM oblata – o. Roberta Wawrzenieckiego OMI.

(pg)