Już po raz dziewiąty – a po raz pierwszy w kościele pw. św. Józefa w Gdańsku, odbył się doroczny koncert bożonarodzeniowy, dedykowany w sposób szczególny mieszkańcom Gdańska. Świątynia, którą opiekują się oblaci Niepokalanej wypełniła się po brzegi, aby rozkoszować się wykonaniem utworów muzyki klasycznej, poważnej a także liturgicznej. Wydarzenie wzorowane jest na wielkich koncertach świątecznych z udziałem wybitnych artystów i solistów, jakie mają miejsce chociażby w Paryżu, Wiedniu czy Londynie.

W gdańskim kościele koncertował Polski Chór Kameralny. Istnieje od 1978 roku – należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał niemal 650 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Edward Pałłasz, Andrzej Koszewski, Krzysztof Penderecki czy Paweł Łukaszewski.

Podczas tegorocznego koncertu zaprezentowano utwory wybitnego pianisty argentyńskiego – Ariela Ramireza. Niezwykła muzyczna opowieść wigilijna „Navidad Nuestra”, która ukazuje narodziny Zbawiciela w kontekście kultury latynoamerykańskiej. Zebrani mogli również usłyszeć kompozycją Cezarego Paciorka – pioniera jazzowego akordeonu – „Improwizacja na tematy kolędowe”. Gratką nie tylko dla koneserów, ale także ze względu, że kościołem rektoralnym pw. św. Józefa opiekują się misjonarze, było wykonanie „Misa Criolla” („Mszy Kreolskiej”) – utworu powstałego na kanwie otwarcia liturgii Kościoła po Soborze Watykańskim II na elementy kultury lokalnej. Kompozycja utrzymana jest w klimacie tańców latynoamerykańskich.

(pg/zdj. OMI Gdańsk)