Od pewnego czasu w obrzańskim seminarium jest więcej współbraci w pierwszej formacji. Najpierw byli to scholastycy z Zimbabwe i Republiki Południowej Afryki, a ostatnio do wspólnoty dołączyli oblaci z Kamerunu i Nigerii.

Kl. Fidelis OMI

Urodziłem się w Harare w Zimbabwe. Zgromadzenie poznałem przez swojego znajomego. Wstąpiłem do oblatów w 2013 r. Po dwuletnim prenowicjacie, miałem rok nowicjatu. Swoje pierwsze śluby zakonne złożyłem w 2016 r.. Następnie rozpocząłem formację seminaryjną w Scholastykacie św. Józefa w Republice Południowej Afryki. Tam przez trzy lata studiowałem  filozofię. Obecnie jestem w Polsce.

Kl. Emmanuel OMI

Urodziłem się w 1994 r. w Johannesburgu, a konkretnie w Soweto. Pochodzę z parafii pw. św. Filipa Neri, w archidiecezji Johannesburg. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poznałem za pośrednictwem mojego przyjaciela. Dał mój numer telefonu o. Bonga Majoli OMI. On też zaprosił mnie na warsztaty powołaniowe. Doświadczenie tych warsztatów wpłynęło na moją decyzję o wstąpieniu do oblatów. Nowicjat rozpocząłem w 2016 r. Wcześniej miałem dwuletni prenowicjat. Pierwszą oblację złożyłem w 2017 r. w parafii pw. św. Augustyna w Germiston, w Republice Południowej Afryki. Następnie studiowałem filozofię w Scholastykacie św. Józefa w Cedarze (Republika Południowej Afryki).

 

 

 

 

Kl. Hiacynt OMI

Nazywam się Umunna Hydcisth Chinonso. Jestem Nigeryjczykiem, mieszkałem i dorastałem w stanie Ios Plateau w Nigerii. Oblatów Maryi Niepokalanej znam od 2015 roku. Odbyłem swój prenowicjat w latach 2016-2017, a następnie nowicjat w latach 2017-2018 w Kamerunie. Pierwsze śluby złożyłem 8 września 2018 r. Od tego czasu przygotowywałem się do przyjazdu do Polski. Uwielbiam się uczyć, oglądać filmy i grać w piłkę nożną. Cieszę się z towarzystwa moich współbraci, z którymi wędrujemy za Chrystusem.


Kl. Douglas OMI

Nazywam się Tsowa Meli Belly Douglas. Jestem Kameruńczykiem z plemiona o nazwie Bamileke. W tym roku skończę 25 lat. Mam siedmioro rodzeństwa: 2 siostry i 5 braci. Moi rodzice wciąż żyją. Nazwa plemienia to Mbouda, a moja wioska Bangang. Z oblatami spotkałem się w 2015 r. za pośrednictwem moich księży z parafii, która nie jest prowadzona przez oblatów. Od tego czasu zainteresowałem oblatami i jeszcze przez jeden rok kontynuowałem naukę. Po tym roku zostałem przyjęty do prenowicjatu w północnej części Kamerunu, a potem do nowicjatu w Ngaoundere w regionie Adamawa. Moje pierwsze śluby złożyłem w dniu 08.09.2018. Dzięki Bożej łasce, zostałem wysłany do rodziny oblatów w Polsce, aby kontynuować studia. Jestem tu i dziękuję Bogu za bycie w oblackiej rodzinie. Moje hobby to piłka nożna i spacery.

 

Nasi współbracia z Afryki odbywają w Polsce staż pastoralny, podczas którego mają okazję poznać naszą mentalność, jak również posługę oblatów w europejskim kontekście. Część z nich pozostanie w Polsce, aby kontynuować formację zakonno-intelektualną. Serdecznie ich witamy i życzymy dobrego pobytu we wspólnocie Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze.

 

Od lewej frs: Hiacynt OMI, Emmanuel OMI, Douglas OMI i Fidelis OMI. (fot. Obra OMI)

(pg/fot. Obra OMI, Poznań OMI)