Kustoszem nowo powstałego sanktuarium został o. Krzysztof Machelski OMI. Uroczystości odbyły się w sobotę 5 września br. Przewodniczył im bp Leon Dubrawski – ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej.

(zdj. kmc.media)

W Eucharystii uczestniczyli: bp Radosław Zmitrowicz OMI, bp Bronislaw Biernacki, bp Stanisław Szyrokoradiuk, prezbiterzy zakonni i diecezjalni z całej Ukrainy, a także wielu wiernych, którzy zgromadzili się przed tywrowskim kościołem. W dekrecie ustanawiającym nowe miejsce kultu, zaznaczono zadania, jakie postawiono przed kustoszem i wspólnotą oblacką: codzienny kult cudownej ikony, modlitwa w intencji diecezji i duchowieństwa, zapewnienie pielgrzymom wszelkich środków zbawienia.

Ponadto, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Ukrainy, pierwsza sobota września będzie obchodzona  jako dzień modlitewnej pamięci męczenników za wiarę, a ostatnia sobota lipca będzie liturgiczną uroczystością ku czci Najświętszej Maryi Panny Tywrowskiej.

Dla nas, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, przywrócenie statusu sanktuarium w Tywrowie jest wielkim wydarzeniem. Niegdyś była to słynna świątynia, odwiedzana przez wielu pielgrzymów, a w czasach sowieckich w 1956 roku to arcydzieło Podola i jedno z największych sanktuariów na Ukrainie zostało zamienione nie do poznania – w fabrykę plastiku, która w latach 90-tych wyglądała jak całkowita ruina. Dokładnie 10 lat temu do Tywrowa przybyli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, przeciekał strop, na dachu rosły drzewa, nie można było mieszkać w pokrytym wilgocią i grzybem klasztorze. Natychmiast przystąpili do odbudowy klasztoru i świątyni. Dziś dziękujemy Bogu za to, że w Tywrowie znajduje się ośrodek młodzieżowy, dom rekolekcyjny i Memoriał Męczenników za wiarę, a od dziś – sanktuarium. To miejsce, niegdyś tak wspaniałe, dziś odradza się. Dzięki Bogu za wszystko! – skomentował o. Paweł Wyszkowski OMI – superior oblackiej delegatury na Ukrainie i w Rosji, jednocześnie inspirator Memoriału Pamięci Męczenników i badacz historii prześladowań Kościoła na Ukrainie.

Kazanie podczas liturgii wygłosił bp. Stanisław Szyrokoradiuk – ordynariusz odesko-symferopolski.

Dziś przybyliśmy, aby uczcić męczenników za wiarę i Najświętszą Maryję Pannę, dotarliśmy do tego miejsca, w które włożono wiele pracy. Wszystko to można uczcić tylko jednym – sprawowaniem Eucharystii – podkreślił kaznodzieja.

(zdj. kmc.media)

Moje powołanie zrodziło się z prześladowań – kontynuował, wspominając postać legendarnego dla Podola kapłana Andrzeja Gładysiewicza, który spędził 12 lat na wygnaniu w Norylsku, ofiarowując swoje cierpienia w intencji powołań – Kiedy usłyszałem o jego cierpieniu, od razu chciałem zostać kapłanem. (…) Im więcej prześladowań przeżywamy, tym więcej nowych powołań i tym większa opieka Boża – wskazywał biskup Szyrokoradiuk.

Na zakończenie liturgii o. Krzysztof Machelski OMI – nowy kustosz sanktuarium i proboszcz parafii, podziękował wszystkim przybyłym i przygotowującym dzisiejszą uroczystość. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie, Bartosz Cichocki, w słowie skierowanym do zebranych, docenił prace i wysiłki czynione w odbudowie Kościoła na Ukrainie. Odnawiając akt ofiarowania Niepokalanemu Sercu Maryi, bp Leon Dubrawski wyraził nadzieję, że przybywający do Tywrowa pielgrzymi będą prosić tu o potrzebne łaski i doświadczać przebaczenia Bożego.

(pw/pg/kmc.media)