W niedzielę 13 września w Fianarantsoa – stolicy archidiecezji na południu wyspy, abp Fulgence Rabemahafaly udzielił święceń prezbiteratu sześciu misjonarzom oblatom z Delegatury Madagaskaru. Ze względu na panujący stan epidemiczny data uroczystości była trzykrotnie przesuwana. Niestety, w związku z zamknięciem granic, na uroczystość nie mógł dotrzeć diakon Lordino Mahafeno OMI, który ukończył formację seminaryjną w Kamerunie. Oprócz oblatów święcenia przyjęło: ośmiu kleryków diecezjalnych z diecezji Fianarantsoa, sześciu kandydatów Księży Misjonarzy (Lazarystów – CM) i dwóch ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny (MSF).

W przededniu uroczystości święceń, w kaplicy seminaryjnej, podczas liturgii Słowa Bożego, rodzice kandydatów udzielili swoim synom błogosławieństwo na drogę kapłańskiego życia.

Liturgia święceń trwała pięć godzin, co na Madagaskarze jest rzeczą normalną. (…) Całe nasze święto było wzruszające, było wyrażeniem poczucia wspólnoty i jedności oraz zwycięstwa nad koronawirusem – relacjonuje uroczystość święceń o. Mariusz Kasperski OMI, superior delegatury.

Na zakończenie liturgii nowo wyświęceni oblaci otrzymali z rąk superiora delegatury swoje pierwsze obediencje – wszyscy rozpoczynają swoją misjonarską posługę na Madagaskarze, głównie w sektorach w buszu. Następnego dnia odbyła się Msza święta prymicyjna w kaplicy scholastykatu.

Dnia 4 października w tym samym miejscu święcenia diakonatu otrzyma czterech oblackich scholastyków Delegatury Madagaskaru.

(pg/mk)