Zeszłotygodniowy sobotni wieczór był niezwykle ważny dla wspólnoty postnowicjatu w Sao Paulo w Brazylii. Młodzi oblaci zapoczątkowali akcję społeczną im. ojca Lorenzo OMI, której celem jest dostarczanie żywności bezdomnym raz w miesiącu, wieczorem. Północnoamerykański zakonnik, którego imieniem określono akcję pomocową, poświęcił się pracy misjonarskiej pośród zubożałej społeczności Recife. Mieszkał na ulicy z ubogimi, jadał z nimi posiłki, w praktyce był z nimi jednym, żyjąc już wtedy, według logiki papieża Franciszka, który mówi o Kościele wychodzącym do człowieka.

Akcja jest jednocześnie odpowiedzią i realizacją 19. Konstytucji misjonarzy oblatów:

Kroczymy śladami Mistrza, który stał się ubogim ze względu na nas. W odpowiedzi na Jego wezwanie: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj co posiadasz i rozdaj ubogim…, potem przyjdź i chodź za Mną» (Mt 19, 21), wybieramy ewangeliczne ubóstwo.

Wypełniamy polecenie Jezusa i marzenie naszego świętego Założyciela – tłumaczą brazylijscy oblaci – Niech św. Eugeniusz błogosławi nas i nadal nas oświeca, abyśmy widząc Jezusa w obliczu każdego biednego człowieka, którego spotykamy na ulicach, mogli dać się im ewangelizować.

(pg/omiworld)