Rzym: Trwa sesja dla formatorów oblackich seminariów

This is a custom heading element.

13 lipca 2021

W domu generalnym w Rzymie trwa spotkanie dla formatorów oblackich seminariów z całego świata. Sesja rozpoczęła się 5 lipca i potrwa do końca miesiąca. Odbywa się w trybie hybrydowym – część uczestników łączy się z salą obrad w sposób zdalny, przy pomocy platformy internetowej. Spotkanie rozpoczęło się celebracją Eucharystii, której przewodniczył superior generalny – o. Louis Lougen OMI. Podczas pierwszej sesji generał udzielił zebranym błogosławieństwa krzyżem oblackim św. Eugeniusza.

Blessing by Fr. Superior General

Fr. Superior General blessed the participants of the Post-Novitiate Formators' Workshop with the Oblate Cross of St. Eugene.

Opublikowany przez OMI WORLD Poniedziałek, 5 lipca 2021

W pierwszym tygodniu uczestnicy głównie dzielili się historią swojego powołania i opowiadali o życiu ich scholastykatów, szczególnie tym, jak radzili sobie lub nie w czasie epidemii. Jeden dzień był także poświęcony na spotkanie z ojcem generałem, w czasie którego wskazał on na wiele ważnych elementów w formacji młodego pokolenia oblatów i na ważność odważnego rozeznawania powołania. Podkreślił też konieczność wytężonej pracy każdego oblata na rzecz nowych powołań – relacjonuje o. Antoni Bochm OMI, radny generalny na region Europy.

W Rzymie w spotkaniu uczestniczy 12 oblatów, codziennie podczas wspólnych obrad między 14.00-17.00 łączy się z nimi około 40 misjonarzy odpowiedzialnych za formację w seminariach na całym świecie. Z Polski w sesji bierze udział superior scholastykatu w Obrze – o. Sebastian Łuszczki OMI. Na świecie funkcjonują 22 oblackie scholastykaty. Ponadto ci, którzy biorą udział w spotkaniu na miejscu, korzystają z bogatszego programu, który rozszerzony jest o warsztaty, ćwiczenia, pielgrzymki czy wycieczki.

Między innymi w niedzielę 11 lipca, w święto św. Benedykta, patrona Europy, odwiedzili oni Subiaco, miejsce gdzie rozpoczął on swoje doświadczenia Boga. Planowane jest także odwiedzenie miejsc związanych z pobytem św. Eugeniusza w Rzymie, między innymi kościół św. Sylwestra, gdzie był konsekrowany na biskupa. Planowana jest także celebracja na grobie św. Piotra – wyjaśnia ojciec Bochm.

Tematem drugiego tygodnia spotkania była wielokulturowość.

Temat wzbudza duże zainteresowanie, gdyż każdy z formatorów spotyka się z trudnością zetknięcia się kultur, czasami napięć powstających z tego powodu. Jednak wszyscy widzą, że wielość kultur to nie przeszkoda, ale bogactwo, z którego musimy uczyć się czerpać – dodaje radny generalny na Europę.

Trzydniowe szkolenie poprowadził ekspert w tej dziedzinie – o. Tim Norton SVD, który posiada również bogate doświadczenie w formacji kleryków.

W programie na następne dni zaplanowane są jeszcze sesje na temat formacji ludzkiej, która staje się także coraz większym wyzwaniem dla formatorów. Tę część spotkania poprowadzi o. Mokone Rakothoa OMI, superior domu generalnego. Kolejne dni będę poświęcone przyjrzeniu się jakie miejsce w formacji pierwszej ma i powinien zajmować nasz oblacki charyzmat. Tę część poprowadzi o. Frank Santucci OMI wraz ze swoimi współpracownikami z San Antonio. W tej części spotkania uczestnicy przeżyją także dzień skupienia prowadzony przez wspólnotę w Aix – zdradza o. Antoni Bochm OMI.

Spotkanie przeplatane jest licznymi momentami modlitwy oraz budowania wspólnoty oblackiej. Pod koniec sesji uczestnicy pochylą się nad praktycznymi aspektami formacji seminaryjnej, m.in.: współpracą w zespole formacyjnym, przygotowaniem raportu postępu w formacji kleryków czy elementami, których nie można w wychowaniu nowych pokoleń oblatów pominąć, z zastosowaniem norm formacyjnych.

Ufamy, że sesja przygotowana przez Administrację Generalną, pomoże uczestnikom w wypełnianiu ich niełatwej misji – konkluduje ojciec Bochm.

(pg/zdj. OMI World)