Florencja: Spotkanie przełożonych Regionu Europejskiego

This is a custom heading element.

23 września 2021

Trwa spotkanie Regionu Europejskiego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Conference Inter-provincial European (20-24 X 2021). Zjazd obydwa się we Florencji w oblackim centrum hotelowo-rekolekcyjnym, dawnym niższym seminarium duchownym. Dom pochodzi z XIII wieku. Tradycja głosi, że w tym miejscu zatrzymał się Dante Alighieri i napisał jeden z utworów poetyckich. Upamiętnia to zabytkowa tablica oraz imponujący, kilkusetletni krzew mirtu.

W spotkaniu CIE biorą udział prowincjałowie Europy, superiorzy Delegatur i Misji z Anglii Belgii, Białorusi, Francji, Irlandii, Niemiec, Polski, Ukrainy i Włoch. Sześciu oblatów łączy się za pomocą platformy internetowej. Spośród Polaków obecni są o. Paweł Zając OMI, prowincjał, który został wybrany na drugą kadencję jako przewodniczący komisji. Administrację generalną reprezentował ojciec Antoni Bochm OMI, Radny Generalny na Europę. Natomiast o. Damian Kopyto OMI reprezentuje Delegaturę Francja-Benelux. We Florencji obecny jest także o. Paweł Wyszkowski, Superior Delegatury na Ukrainie i w Rosji. W spotkaniu wzięli udział także przewodniczący oblackich komisji ds. formacji, ekonomów, komisji misyjnej i świeckich oraz przedstawiciel przy stałym komitecie ds. braci. Złożyli oni sprawozdania z działalności w minionym roku.

Podczas spotkania omówiono bieżące inicjatywy, wspólne dla całego Regionu Europy. Należy do nich m.in. oblacka wspólnota międzynarodowa przy sanktuarium w Lourdes, zaangażowanie na rzecz duszpasterstwa młodzieży i powołań, wspieranie międzykulturowych wspólnot oraz zmiany dotychczasowych struktur prowincji zakonnych, by lepiej odpowiedzieć na potrzeby misji. Przedstawiono również projekt przyszłorocznego zjazdu świeckich współpracowników oblackich, który odbędzie się w Kokotku w przyszłym roku.

Region Europejski Misjonarzy Oblatów M.N. składa się z 6 prowincji zakonnych: Francja, Belgia, Anglia-Irlandia, Polska, Środkowoeuropejska, Śródziemnomorska; delegatur na Ukrainie i Francji-Beneluksu; misji na Białorusi i w Rumunii oraz dystryktów w Danii oraz Szwecji-Norwegii. W regionie posługuje prawie 1000 misjonarzy oblatów – kapłanów i braci zakonnych, w tym prawie 300 w Polsce.

(dk)