Pielgrzymka braci zakonnych na Jasną Górę

This is a custom heading element.

15 października 2021

Zakończyła się 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę. Zgromadziła kilkuset uczestników w tym braci zakonnych – Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Dwudniowe spotkanie było okazją do wzrastania i pogłębiania konsekracji zakonnej.

(zdj. JasnaGóraNews)

W pierwszym dniu pielgrzymki Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ełckiej – Adrian Galbas. Uwrażliwiał braci zakonnych, aby nie tracili daru proroctwa, będąc “przyjaznym znakiem Boga”. Przestrzegał przed życiem jałowym i połowicznym, ponieważ odejścia od Boga dokonują się powoli. Wzywał do “wkorzenienia się w Ewangelię”.

Dar proroctwa to jedyny sens życia konsekrowanego w świecie. Może być niewielu. Oczywiście, dobrze, żeby te nasze nowicjaty były pełne ludzi, ale jest w tym coś dramatycznego, że pierwsze pytanie, które stawiamy to ilu macie? A ważne jest – jakich macie. Niech będzie jeden przyjazny znak Boga. To o to chodzi – mówił bp Galbas.

Tematem pielgrzymki był “Wymiar maryjny w konsekracji zakonnej”. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać konferencji tematycznej oraz świadectwa o bł. Stefanie Wyszyńskim jako ojcu duchownym wspólnoty życia konsekrowanego. Bracia zakonni tradycyjnie uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach. Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Otoczmy wszystkich braci zakonnych naszą modlitwą – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej – Nieraz nie widzimy lub nie zdajemy sobie sprawy, jak ich modlitwa i posługa dotyczy też nas i wyprasza nam wiele dóbr, głównie duchowych.

Bracia zakonni w naszym Zgromadzeniu to misjonarze oblaci, którzy nie przyjmują święceń kapłańskich. Ich zadaniem jest ewangelizacja poprzez świadectwo życia i codzienną pracę, także w większej bliskości osób świeckich. Oblaci-bracia podejmują posługi m.in.: ekonomów, katechetów, zakrystian, pszczelarzy, ogrodników, dbają również o funkcjonowanie naszych domów zakonnych.

(pg/zdj. TT JasnaGóraNews)