Sesja dla wyższych przełożonych w domu generalnym w Rzymie

This is a custom heading element.

24 listopada 2021

W dniach do 19 listopada do 4 grudnia 2021 r. ma miejsce w domu generalnym Misjonarzy Oblatów MN sesja formacyjna dla wyższych przełożonych zakonnych, czyli nowych prowincjałów, wikariuszy prowincjalnych i superiorów delegatur świata oblackiego. Zwykle takie sesje odbywają się co roku, ale ze względu na ograniczenia związane z COVID-19, w zeszłym roku została ona odwołana.

W tym roku uczestniczy w niej 7 oblatów: w tym 3 nowych prowincjałów: z Lesoto, Kamerunu i Filipin; 3 wikariuszy prowincjalnych: z Kamerunu, Cruz del Sur (Ameryka Południowa) i Polski oraz 1 superior delegatury z Zambii. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie mogli przybyć do Rzymu trzej przełożeni ze Sri Lanki i jeden z Tajlandii. W spotkaniu biorą udział dwaj polscy oblaci: o. Ludwik Stryczek OMI, wikariusz prowincjalny z Kamerunu i o. Józef Wcisło OMI, wikariusz prowincjalny z Polski. Ze strony administracji generalnej za szkolenie odpowiadają dwaj ojcowie: Paolo Archiati OMI, wikariusz generalny i Antoni Bochm OMI, radny generalny na Europę.

Celem szkolenia jest na pierwszym miejscu umożliwienie nowym wyższym przełożonym zapoznanie się z ojcem generałem i jego radą. Także administracja generalna ma możliwość bliższego poznania przybyłych oblatów. Każdy z nich spotka się na osobistej rozmowie z superiorem generalnym. Jest to także okazja, aby przełożeni poznali się nawzajem. Dlatego kilka godzin dziennie spędzamy wszyscy razem. Począwszy od modlitwy, warsztatów, posiłków i czasu wolnego. Jest możliwość rozmów, dzielenia się i wymiany doświadczeń. Będzie też okazja, aby poznać funkcjonowanie wszystkich urzędów w domu generalnym. Przewidziane są wizyty w sekretariacie generalnym (sekretarzem generalnym jest Polak – o. Marek Jazgier OMI) i archiwum generalny. Będziemy także w postulacji generalnej, ekonomacie generalnym i różnego rodzaju komitetach, które tutaj funkcjonują. Celem tego wszystkiego jest zapoznanie nas z procesem komunikacji z tymi instytucjami naszych prowincji i delegatur. Wszystko to ma służyć temu, abyśmy dobrze funkcjonowali jako Zgromadzenie międzynarodowe i w ten sposób jak najlepiej wypełniali naszą misję w Kościele.

Pierwsze cztery dni zostały poświęcone warsztatom na temat misji przełożonego we wspólnocie zakonnej. Warsztaty prowadzi marysta ze Szkocji brat Joseph McKee FMS. Teraz coraz więcej o przełożonym mówi się jako o liderze i animatorze. Mniej o władzy, a więcej o służbie. Warsztaty są bardzo ciekawe. Nie brak interesujących dyskusji i wymian opinii.

Wszystko rozpoczęło się od nabożeństwa w kaplicy, któremu przewodniczył o. Louis Lougen OMI, superior generalny. Codziennie mamy wspólną Mszę św., której przewodniczy i głosi kazanie któryś z nowych przełożonych. Naszym zadaniem jest także przygotowanie i prowadzenie modlitw porannych i popołudniowych. Wieczorami gromadzimy się w kaplicy domu generalnego, aby razem ze wszystkimi oblatami przez pół godziny być na oracji w milczeniu, a następnie na nieszporach.

Mimo wielu obowiązków mamy też czas wolny. Zazwyczaj w sobotę po południu i całą niedzielę. 29 listopada przewidziana jest Msza św. w Bazylice św. Piotra przy grobie Księcia Apostołów oraz zwiedzanie wykopalisk pod bazyliką. W jedną niedzielę jest możliwość zwiedzania Asyżu, Subiaco lub Rzymu. Można powiedzieć, że sesja jest wspaniałą okazją, aby poczuć się w domu generalnym jak u siebie i doświadczyć, że chociaż pochodzimy z różnych kontynentów i kultur, to wszyscy jesteśmy misjonarzami oblatami, duchowymi synami św. Eugeniusza.

(J. Wcisło OMI)