Poznań: Obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim

Spotkanie odbyło się w oblackim Domu Misyjnym.

27 stycznia 2022

26 stycznia obchodzono w Kościele katolickim w Polsce Dzień Islamu, który miał pomóc we wzajemnym poznaniu obu religii i eliminacji uprzedzeń oraz stereotypów. W Poznaniu obchody odbyły się 25 stycznia wieczorem w Domu Misyjnym misjonarzy oblatów przy ulicy Ostatniej.

(zdj. Justyna Nowicka)

Prelegentami na wydarzeniu byli bp Szymon Stułkowski, mufti Youssef Chadid, o. Wojciech Kluj OMI, ks. Dawid Stelmach oraz Cecylia Mir z zespołu synodalnego archidiecezji poznańskiej. Po wystąpieniach każdy uczestnik mógł podzielić się swoim doświadczeniem dialogu i przyjaźni między chrześcijanami a muzułmanami. Miały miejsce też modlitwy prowadzone tak przez katolików, jak i przez muzułmanów. Spotkanie moderował o. Marcin Wrzos OMI.

prof. Wojciech Kluj OMI – Czy wszystkie religie dają zbawienie? [podcast]

Zapytaliśmy muftiego Youssefa Chadida o podejście muzułmanów do Dnia Islamu w Kościele. Stwierdził, że jako muzułmański duchowny czuje więzi braterstwa i cieszy się, że są wyznawcy innych religii, z którymi dzieli się wspólnotę pewnych wartości. Dodał, że muzułmanie na przykład także bardzo szanują i kochają Maryję i nie tolerują, kiedy ktoś Ją obraża.

Biskup Szymon Stułkowki z kolei powiedział, że jest wdzięczny Panu Bogu za to, że od 20 lat możemy obchodzić Dzień Islamu w Kościele katolickim.

To jest taka klamra wokół Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Poprzedza go Dzień Judaizmu, a po zakończeniu tego tygodnia następuje Dzień Islamu – dodał hierarcha.

(misyjne.pl/zdj. J. Nowicka)