Oblacka pomoc dotarła na Ukrainę

Dary z Katowic i Lublińca trafiły do potrzebujących. To nie koniec...

4 marca 2022

W spontanicznie zorganizowanych zbiórkach zgromadzono najbardziej potrzebne materiały higieniczne, chemiczne, żywność o przedłużonym terminie ważności oraz przedmioty potrzebne do egzystencji w schronach i piwnicach (materace, koce, latarki, baterie, powerbanki). Zbiórki przeprowadziło wiele oblackich wspólnot parafialnych w Polsce. To nie koniec pomocy – w wielu placówkach zebrane dary czekają na transport. Oblaci nadal odpowiadają na potrzeby w oparciu o zapotrzebowanie. Organizowane są środki transportu, już kursuje bus Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku.

Lubliniec dla Iwano Frankowska

Dary zabrane m.in. w parafii pw. św. Stanisława Kostki dotarły do Iwano Frankowska, do wspólnoty Misyjnego Zgromadzenia Świętego Andrzeja Apostoła. Zorganizowano tutaj ośrodek dla kobiet i dzieci z ostrzeliwanych przez Rosjan terenów. Z różnych instytucji w Lublińcu na Ukrainę wyjechały dwa busy i ciężarówka wypełnione potrzebnymi artykułami.

Wyjeżdżając słowa podziękowań skierował do nas przełożony klasztoru, w którym się zatrzymaliśmy. Dziękował nam, którzy przyjechaliśmy dwoma busami i ciężarówką wypełnionymi darami dla dzieci, rodzin, żołnierzy i szpitali. Dziękował wszystkim Polakom za ogrom pomocy, którą Ukraina otrzymuje. Na pożegnanie podarował nam krzyż i ikonę Matki Bożej – napisał Kamil Ruta z oblackiej parafii, który był jednym z kierowców transportu na Ukrainę.

W drodze powrotnej zabrano uchodźców do Polski. Spośród grupy kobiet i dzieci, dwie Ukrainki znalazły schronienie w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku.

Z Katowic do Tywrowa

W oblackiej parafii na Koszutce zbiórka była spontaniczna. Zaangażowali się parafianie i różne instytucje lokalne. Zebrano m.in.: materace, środki higieniczne i chemiczne, jedzenie o przedłużonej dacie użyteczności, produkty dla dzieci. Pomoc została przetransportowana busem Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku, który został użyczony delegaturze ukraińskiej do ich dyspozycji. Dary dotarły do oblackiej parafii w Tywrowie.

Nadal organizowana jest pomoc

W oblackich parafiach wciąż organizowana jest pomoc.

 

(pg/zdj. K. Ruta, NaprawiaMy Koszutkę)