Dawid Grabowski OMI: Karnawałowe kreacje [BLOG]

"Ziemia w cudach swoich uczy nas poznawać Boga" - bł. Edmund Bojanowski.

1 lutego 2023

Kto lubi zabawy karnawałowe będzie miał kolorowo w oczach od barwnych strojów. Suknie, maski, makijaż… Kto podziwia kreacje nie musi jednak udawać się na imprezę, może zobaczyć wiele zmyślnych ubiorów w tym samym czasie gdzie indziej. Wystarczy udać się chociażby do lasu, nawet, jeśli „nie ma zimy” jak to my, Polacy, mówimy w ciągu ostatnich lat.

Co prawda zimą lasy nie zachwycają kolorami, jednak obserwując dokładnie przyrodę nie da się nie zauważyć wiele wyjątkowych kreacji, w które ubrana jest roślinność. Ostatnio moją uwagę przyciągnęło runo leśne i ściółka, gdzie łatwo można zwrócić uwagę chociażby na mchy i porosty. Z daleka wyglądają jak kępy czy nalot, pozornie nieciekawie. Patrząc z bliska uda się uchwycić ich wyjątkowe kształty, a nawet różne odcienie kolorów, na przykład zieleń czy coś podobnego do patyny. Niekiedy tych kęp jest tak wiele, że przypominają dywan.

Można już podziwiać te cuda natury, choć na większą paletę barw trzeba jeszcze długo poczekać. Ludzie podkreślają swój wygląd na wiele sposobów, na przykład przez ubiór. Przyroda nie musi specjalnie się stroić, ma swój urok nawet zimą, gdy „nie ma zimy” jak to my, Polacy, mówimy w ciągu ostatnich lat. Jak kreatywny musi być Bóg, skoro wymyślił tyle zimowych kreacji. Co dopiero mówić o kolejnych porach roku, które również są dziełem Kreatora…


o. Dawid Grabowski OMI – spowiednik i kierownik duchowy kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. W wolnych chwilach lubi jeździć rowerem i odkrywać ciekawe miejsca.