Kanada: „To prężne wspólnoty prowadzone przez oblatów”
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej o oblackich parafiach w Kanadzie.
Biskup Piotr Turzyński – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zakończył kilkudniową wizytę duszpasterską w Kanadzie. Odwiedził m.in. polonijne parafie prowadzone przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z Prowincji Wniebowzięcia NMP. Większość zakonników w niej pracujących pochodzi z Polskiej Prowincji. Szacuje się, że w Kanadzie Polonia liczy 1 mln osób.
To nie jest tak, że 100 procent Polonii chodzi do kościoła. Laicyzacja dotknęła również środowiska polonijne. Ale kościoły są miejscem budowania tożsamości Polaków – mówił hierarcha na antenie Radia Plus Radom. – To prężne wspólnoty prowadzone przez księży oblatów, np. w Mississauga aż 1200 osób należy do Żywego Różańca. Są też Rycerze Kolumba, Domowy Kościół, ministranci, harcerze, grupa taneczna i wiele innych wspólnot formacyjnych. Wrażenie robi zaplecze duszpasterskie: liczne sale, miejsca spotkań, zaś sercem jest kościół i kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.
Kanada: 6 tysięcy Polaków pielgrzymowało do Midland
Biskup pomocniczy diecezji radomskiej odwiedził oblackie wspólnoty: św. Eugeniusza de Mazenoda w Brampton, św. Kazimierza w Toronto i św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga.
Delegat KEP wskazał również na problemy, z jakimi mierzy się współczesna Kanada:
Patrząc pod kątem cywilizacji chrześcijańskiej wydaje się, że Kanada znajduje się na potężnym zakręcie. Aborcja występuje bez ograniczeń. Zaniżone dane mówią o 100 tys. zabitych dzieci rocznie. Obecna jest eutanazja (10 tys. śmierci rocznie), związki homoseksualne uznawane są za małżeństwa, jak również występuje duża dostępność do marihuany. Trzeba wskazać przy tym na olbrzymi problem demograficzny. Kraj jest 30 razy większy od Polski a liczy zaledwie 38 mln mieszkańców – mówił biskup Turzyński.
Polscy misjonarze oblaci przybywali do Kanady, aby posługiwać duszpastersko Polonii, która emigrowała tutaj od końca XIX wieku.
(pg/Radosław Mizera, RadioPlus/zdj. Trójcowo Chicago)
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024