Kongres Prowincji Francuskiej w Pontmain

Gościem kongresu był były Prowincjał Polskiej Prowincji.

10 maja 2023

Dnia 9 maja rozpoczął się trzydniowy Kongres Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej we Francji. Przebiega pod hasłem zainspirowanym przez papieża Franciszka „Spojrzeć w przeszłość z wdzięcznością, przeżywać teraźniejszość z pasją oraz przyjąć przyszłość z nadzieją”. W spotkaniu uczestniczy mniej więcej połowa Prowincji z tak zwanej Francji kontynentalnej i Korsyki, to znaczy około 50 oblatów oraz 15 świeckich, którzy mogli przyjechać na Kongres.

Pierwszy dzień poświęcony był analizie ostatnich dziewięciu lat. podczas których prowincjałem był ojciec Vincent Gruber OMI. Po wieloletniej pracy jako prowincjał, pozostawia miejsce o. Renaud Saliba OMI, 52. letniemu francuskiemu oblatowi, który przez ostatnie lata był rektorem sanktuarium w Pontmain. To właśnie tutaj odbywa się Kongres. Po krótkim wprowadzeniu, słowo zabrał były Prowincjał Polskiej Prowincji – ojciec Paweł Zając OMI. Dzielił się z nami w jaki sposób ostatnia Kapituła Generalna „Pielgrzymi nadziei w komunii” z września 2022 jest kontynuacją dwóch poprzednich omawiających temat nawrócenia a następnie ewangelizacji ubogich. W grupach dzielenia, które miały miejsce po wystąpieniu ojca Pawła Zająca, dało się odczuć, że w sposób szczególny rozbrzmiewała refleksja związana z „powrotem do źródła”, jakim jest wiara w Chrystusa oraz nasz charyzmat. Pojawiły się tematy związane z aktywizmem misyjnym oraz zmęczeniem. Kolejne dni będą poświęcone oblackiej teraźniejszości oraz wizji na następne lata Prowincji.

Były Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Paweł Zając OMI oraz o. Vincent Gruber OMI, ustępujący Prowincjał Prowincji Francuskiej (zdj. P. Zając OMI)

 

Francja: 150-lecie objawień maryjnych w Pontmain. Sanktuarium opiekują się oblaci

Miejsce Kongresu nie jest przypadkowe. Pontmain to sanktuarium maryjne, gdzie Maryja objawiła się kilku dzieciom z przesłaniem nadziei 17 stycznia 1871 roku. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej od samego początku aż po dzień dzisiejszy są kustoszami sanktuarium.

Historia objawienia oraz przesłanie Maryi są bardzo głębokie! Dlatego też pełni nadziei, że Bóg za wstawiennictwem Maryi prowadzi oblatów, poświęcamy się naszej Patronce, aby nas prowadziła do swojego Syna oraz abyśmy zawsze jako oblaci Jej powierzeni, byli wierni powołaniu, które otrzymaliśmy – dodaje o. Przemysław Kościanek OMI.

Prowincja Francuska liczy 85 misjonarzy. W ramach oblackiej jurysdykcji posługuje 72 oblatów-kapłanów oraz 10 oblatów-braci. Prowincja ma również dwóch kleryków i jednego brata zakonnego w pierwszej formacji.

(pk)