Oblacka prowincja w Kanadzie odchodzi od paliw kopalnianych

Kołem napędowym była inicjatywa świeckich z oblackiej parafii w Ottawie.

12 maja 2023

Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi 31 instytucji religijnych na całym świecie wycofuje się z ropy, gazu i węgla. W Kanadzie wpisuje się to w politykę klimatyczną rządu – podaje Catholic Register. Prowincja Lacombe należąca do Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej postanowiła pozbyć się aktywów w obszarze paliw kopalnianych. Z tego właśnie względu parafia św. Józefa w Ottawie wycofuje swoje fundusze z tego obszaru energetycznego i tworzy nową listę inwestycyjną. Oblacka parafia, niezależna finansowo od archidiecezji ottawskiej, miała stosunkowo niewielkie zaangażowanie środków zainwestowanych w rurociągi i wydobycie ropy.

Przeciwstawienie się efektowi cieplarnianemu było priorytetem dla parafian św. Józefa – powiedział przewodniczący rady parafialnej, Chris Adams, w rozmowie z The Catholic Register. – To kwestia, która ma ogromne znaczenie dla naszych parafian. Ludzie patrzą na te rzeczy. Chcą, abyśmy inwestowali pieniądze w sposób etyczny.

Parafia zainwestowała niespełna milion dolarów. Jeśli dla parafii oblackiej ważnym jest wymiar ekologiczny inwestycji, to dla samych oblatów jest to również priorytet.

Aktywnie posuwamy się do przodu w rozmowie na temat inwestowania w spółki paliw kopalnianych – napisał w mailu do redakcji Catholic Register, o. Ken Thorson OMI, przełożony Prowincji Lacombe.

To nie pierwszy raz, kiedy oblaci z kanadyjskiej prowincji dokonują rewizji swoich inwestycji pod względem etycznym. Kilka lat temu oblaci z Prowincji Lacombe wycofali inwestycje w kanadyjskich firmach wydobywczych prowadzących działalność w biednych krajach. Jednocześnie mocniej wsparli działalność Caritas-Kanada i rolę kanadyjskiego rzecznika ds. odpowiedzialnej przedsiębiorczości. W sprawie dezinwestycji w paliwa kopalne, władze oblackiej prowincji podchodzą do tej kwestii metodycznie, rozmawiając z odpowiedzialnymi za finanse innych zakonów, w tym Kongregacji św. Józefa, Sióstr Loretanek i jezuitów.

Dostrzegamy, że całkowite wycofanie się z firm zajmujących się paliwami kopalnymi może stać się kolejnym wyrazem naszego misyjnego powołania – powiedział ojciec Thorson.

Pomysł zbycia kapitału w tym obszarze nie ogranicza się do prowincji Lacombe, która obejmuje anglojęzyczne obszary w zachodniej i środkowej Kanadzie. 37. Kapituła Generalna postanowiła, że oblaci muszą „nadawać priorytet nawróceniu ekologicznemu jako fundamentalnej części ich życia i integralnej części ewangelizacji”.

Inicjatywa parafian z Ottawy podoba się prowincjałowi. „To budujące, gdy ludzie świeccy przejmują inicjatywę w jednej z naszych parafii oblackich” – powiedział.

(Catholic Register)