Święty Krzyż: Pielgrzymi przyjdą do sanktuarium 12 trasami

XXIV Rajd Pielgrzymkowy z Kielc na Święty Krzyż.

7 września 2023

Dwanaście tras przygotowali w tym roku organizatorzy XXIV Rajdu Pielgrzymkowego z Kielc na Święty Krzyż, którego uczestnicy wyruszą na pątniczy szlak w sobotę 23 września.

Rajd będzie się odbywał pod hasłem „Krzyż drogowskazem życia”. Komandorem tegorocznego rajdu jest Marcin Wroński. Zwieńczeniem wydarzenia będzie msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego. Organizatorzy przygotowali w tym roku 12 tras. Ze Świętej Katarzyny można wędrować trasą „Puszczańską”, z Bielin prowadzi trasa „Zbójecka”, z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) zorganizowano trasę dla osób niepełnosprawnych i rodzin z maluchami. Trasa nr 12 to „Mocarny szlak” – to wyzwanie dla wytrawnych piechurów, gdyż trasa wiodąca z bazyliki katedralnej liczy pond 38 kilometrów. Jest także trasa „Akademicka” z Witosławic przez Szczytniak i Kobylą Górę. Pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają do świętokrzyskiego sanktuarium już ponad 20 lat.

Święty Krzyż przygotowuje się do odpustu – PROGRAM

Nawet ponad 4 tys. uczestników

Łukasz Zarzycki, rzecznik prasowy Rajdu i przewodnik PTTK, niemal od początku zaangażowany w jego organizację zauważa, że rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania oraz popularyzuje piękno regionu i promuje pieszą turystykę, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Formuła rajdu sprawdza się, bo co roku uczestniczy w nim wiele osób. Bywały lata, że na Święty Krzyż podążało ponad 4 tysiące osób. W wielu parafiach czy szkołach rajd stał się tradycją. Uczestników poprowadzą przewodnicy świętokrzyscy, którzy zabezpieczą szlak i zarazem przybliżają walory przyrodnicze, historyczne i geologiczne zwiedzanych miejsc. Stałym elementem wydarzenie jest przyznawanie na koniec rajdu Odznaki Korona Gór Świętokrzyskich dla osób, które zdobyły najważniejsze szczyty Gór Świętokrzyskich.

XXII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

Święty Krzyż

Organizatorami wydarzenia są: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka, Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, honorowo- Przewodnicy Świętokrzyscy.

Inicjatorem Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego był śp. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. W pierwszym, zorganizowanym w 2000 r. wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pielgrzymi z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej.

(KAI)

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.