Święty Krzyż: Rozpoczął się wielki odpust [ZDJĘCIA]

To najstarsze polskie sanktuarium narodowe.

10 września 2023

[Z

Niedziela odpustowa poprzedzająca Święto Podwyższenia Krzyża Świętego zgromadziła na Świętym Krzyżu liczną rzeszę pielgrzymów i turystów. Sumie sprawowanej w południe na ołtarzu polowym przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Rafał Kułaga, wikariusz generalny diecezji sandomierskiej.

O godz. 14.00 w bazylice Trójcy Świętej wystąpił Wiktor Kowalski, zdobywca Nagrody Publiczności podczas 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w Koncercie Debiuty wraz z zespołem, wykonując najpiękniejsze pieśni patriotyczne.

Niedziela rozpoczyna na Świętym Krzyżu Tydzień odpustowy, czasie którego przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego gromadzić się będą pielgrzymi i różne grupy zawodowe.

Drodzy Pielgrzymi i Przyjaciele Sanktuarium świętokrzyskiego!

Rozpoczęliśmy uroczystości odpustowe w Sanktuarium Relikwii  Drzewa Krzyża Świętego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w ten trudny czas dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i świata całego. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach. Zachęcamy do organizowania pielgrzymek parafialnych i przypominamy, że Święty Krzyż przez kilka wieków (XII – XVII) był centrum pielgrzymkowym na mapie Polski, pierwszym polskim sanktuarium narodowym, do którego pielgrzymowali królowie i prosty lud. Przez kolejne wieki wiele zmieniło się na Świętym Krzyżu. Tysiącletnie opactwo pobenedyktyńskie przeżywa aktualnie „czas odnowy i zmartwychwstania” wedle proroczych słów Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Wędrówka na Święty Krzyż będzie także okazją do zobaczenia odnowionego sanktuarium – zachęca przełożony oblackiej wspólnoty na Świętym Krzyżu, o. Marian Puchała OMI.

Program odpustu na Świętym Krzyżu

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(kj)