Katowice: To coś więcej, niż tylko ciepła zupa…

Co tydzień na ulicach Katowic rozdawane są posiłki dla bezdomnych.

12 lutego 2024

Wspólnota Dobrego Pasterza prowadzona przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Katowicach na co dzień posługuje ludziom w kryzysie bezdomności, pomaga uzależnionym wyjść z nałogu oraz organizuje różnego rodzaju inicjatywy profilaktyczne. Jednym z cyklicznych wydarzeń jest cotygodniowa ciepła zupa wydawana na ulicach stolicy Górnego Śląska. Posiłki są przygotowywane przez wolontariuszy, również produkty pochodzą od darczyńców.

Biskup w fartuchu robi kanapki dla bezdomnych [ZDJĘCIA, WIDEO]

W każdy czwartek w określonym miejscu ubodzy i osoby w kryzysie bezdomności mogą zjeść ciepły posiłek. To okazja do spotkania i rozmowy – nie tylko między sobą, ale także z członkami wspólnoty i wolontariuszami. Na takich spotkaniach obecny jest również kapłan, który w razie potrzeby, służy posługą sakramentalną. Tu nie chodzi tylko o zwykłe jedzenie, choć ono jest punktem wyjścia, chodzi o przywracanie godności, człowieczeństwa. Wielu ludzi po zetknięciu ze Wspólnotą Dobrego Pasterza odmieniło swoje życie, wyszło z bezdomności lub pokonało nałogi.

Przeszedł długą drogę – do bierzmowania przygotowała go Wspólnota Dobrego Pasterza

Na co dzień Wspólnota Dobrego Pasterza realizuje swoją misję w Punkcie Misyjnym przy ul. Opolskiej w Katowicach. To punkt pierwszego kontaktu i pomocy.

Katowice: O posłudze tej wspólnoty pisał św. Jan Paweł II

Wspólnota Dobrego Pasterza działa na terenie archidiecezji katowickiej od blisko 30 lat. Powstała z inicjatywy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W grudniu 1993 r. dekretem abp. Damiana Zimonia zaczęła oficjalnie działać jako publiczne stowarzyszenie wiernych Kościoła katolickiego. Działania wspólnoty są nakierowane na ludzi ubogich, bezdomnych oraz uzależnionych. Obecnie duszpasterzem wspólnoty jest o. Andrzej Kordek OMI.

(pg/zdj. Klub Wysoki Zamek)