płk Mirosław Biernacki OMI: „Nie wolno zapomnieć” – o Rzezi Wołyńskiej
Uroczystości 81 rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
W katedrze polowej Ordynariatu Polowego w Warszawie odbyły się uroczystości 81 rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Liturgii przewodniczył o. płk Mirosław Biernacki OMI – kapelan Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Wydarzenie połączone było ze złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz upamiętnieniem ofiar mordu dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na Kresach w latach 1942-1947 przy pomniku Ofiar Ludobójstwa.
Jedną z ofiar tragicznych wydarzeń na Wołyniu jest Sługa Boży o. Ludwik Wrodarczyk OMI. Toczy się proces beatyfikacyjny misjonarza oblata.
Dziedzictwo Ludwika Wrodarczyka OMI – męczennika na Wołyniu [WIDEO]
W kazaniu płk Mirosław Biernacki OMI wskazywał na potrzebę pamięci i rzetelnej wiedzy w budowaniu relacji polsko-ukraińskich w kontekście wydarzeń na Wołyniu.
Nie ma bowiem nic gorszego jak ludzie żyjący w emocjach, ludzie, którym brak wiedzy. Aby otrzymać dar roztropności i mądrości potrzeba dużo wiedzy. Bez wiedzy stajemy się ślepi, głusi i niemi, ale emocje nami targają. Potrzeba też tu dużo pokory, bo wiedza bez pokory jest pychą. Potrzeba wiele pokory, aby umieć rozsądnie podejść do tego tematu – wskazywał.
Co młodzi poeci myślą o męczenniku – Ludwiku Wrodarczyku OMI?
Tu stajemy w postawie pokory. Pokory nad historią, która łączy nasze dwa narody w tak nieprzewidziany sposób. Moglibyśmy tu i teraz wypowiadać słowa, które jak topór i miecz zadawałyby krwawe rany jeden drugiemu i plamiłyby nasze dusze, pogrążając myśli we wspomnieniach, emocjach, bezdennym smutku i braku nadziei (…) Bezkres cierpienia nie daje nam zapomnieć o ludziach, którzy tego cierpienia zaznali. Bezmiar bestialstwa ludzi niszczących osady, wsie, kościoły, a nade wszystko sąsiadów, niedawnych przyjaciół, stawia przed nami pytanie co się stało? Czy wolno zapomnieć? I chyba najtrudniejsze pytanie: czy możemy przebaczyć? – pytał w kazaniu misjonarz oblat.
W uroczystościach wzięli udział rodziny ofiar Rzezi Wołyńskiej, żołnierze zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy AK, żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz ich rodziny. Wydarzenie zorganizowali: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Zarząd Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.
Przecinany piłą na pół za wiarę – poznaj niezwykłe cytaty Sługi Bożego Ludwika Wrodarczyka OMI o wierze
Chciał choć jeden dzień być księdzem… Został męczennikiem: „Nie mogę zostawić Najświętszego Sakramentu”
W latach 1942-1945 w wyniku Rzezi Wołyńskiej z rąk ukraińskich nacjonalistów śmierć poniosło ok. 100 tys. Polaków.
Więcej zdjęć z uroczystości można znaleźć TUTAJ.
(pg/zdj. Paulina Piątkowska, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ordynariat Polowy RP)
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024