Święcenia diakonów i prezbiterów

This is a custom heading element.

28 maja 2017

Ostatnia sobota maja w obrzańskim scholastykacie jest od wielu lat dniem święceń diakonatu i prezbiteratu. Najstarsi alumni kończą czas formacji pierwszej i zostają wyświęceni na kapłanów, a rok młodsi współbracia otrzymują święcenia i urząd diakonów.

27 maja podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Obrze o. bp Jan Kot OMI, ordynariusz brazylijskiej diecezji Zé-Doca, udzielił święceń kapłańskich 7 młodym oblatom, a 3 wyświęcił na diakonów. Nowymi kapłanami zostali oo. Adam Hetman OMI, Sławomir Matoryn OMI, Karol Dudek OMI, Jarosław Konieczny OMI, Paweł Pilarczyk OMI, Paweł Lemekh OMI i Robert Grabka OMI, natomiast na diakonów zostali wyświęceni akolici: Adrian Kotlarski OMI, Błażej Gawliczek OMI i Dominik Zwierzychowski OMI. W homilii biskup Jan zaakcentował, że święceni diakoni i kapłani są przede wszystkim misjonarzami oblatami Maryi Niepokalanej i wskazał na ten rys oblackiego charyzmatu, jakim jest gotowość do pełnienia misji pośród najbardziej ubogich.

W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni goście – oblaci z różnych wspólnot, kapłani diecezjalni, siostry zakonne, rodziny i przyjaciele przyjmujących święcenia oraz miejscowi parafianie. Po zakończeniu obiadu w klasztornym refektarzu o. bp Jan Kot wręczył neoprezbiterom i diakonom świadectwa przyjęcia sakramentu święceń.

Kolejna część świętowania odbyła się w seminaryjnej auli, gdzie młodzi kapłani pożegnali się z obrzańską Alma Mater dziękując za swoją formację i przeżyte w tych murach lata. Ostatnim aktem uroczystej akademii było wręczenie neoprezbiterom przez ojca prowincjała Pawła Zająca OMI pierwszych obediencji. Młodzi oblaci zostali posłani do następujących wspólnot: o. Sławomir Matoryn OMI i o. Robert Grabka OMI – do Katowic, o. Adam Hetman OMI – do Lublińca, o. Karol Dudek OMI – do dystryktu szwedzko-norweskiego, o. Jarosław Konieczny OMI – do Wrocławia, o. Paweł Lemekh OMI – na Święty Krzyż, natomiast o. Paweł Pilarczyk OMI został skierowany do oblackiej prowincji Wniebowzięcia w Kanadzie.

W niedzielny poranek neoprezbiterzy odprawili w seminaryjnej kaplicy Eucharystię, podczas której udzielili obecnym młodszym współbraciom, będącym jeszcze na drodze do kapłaństwa, prymicyjnego błogosławieństwa.