Sanktuaria

W pierwszych latach istnienia Zgromadzenia oblaci obejmowali posługę w sanktuariach maryjnych. Dla św. Eugeniusza było to swoiste rozszerzenie posługi misjonarzy ludowych. Miejsca te były idealnym środowiskiem dla głoszenia Ewangelii tłumom pielgrzymów, którzy je nawiedzali. To także realizowanie maryjnego rysu oblackiego charyzmatu.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Główne sanktuarium Podlasia i jedno z największych we wschodniej Polsce. Znajduje się tutaj obraz Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia – Matki Jedności. Do Kodnia sprowadził go w 1631 roku Mikołaj Sapieha. Dzieje przybycia wizerunku w literackie ramy ujęła Zofia Kossak w powieści „Błogosławiona wina”. Od 1927 roku sanktuarium opiekują się misjonarze oblaci.

www.koden.com.pl

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Najstarsze polskie sanktuarium narodowe, w którym przechowywane są kawałki Krzyża Chrystusa. Wzniesione przez Bolesława Chrobrego w 1006 roku, zostało powierzone zakonowi benedyktynów, którzy przebywali tutaj do kasaty opactwa na wniosek zaborcy rosyjskiego w 1819 roku. W 1936 roku sanktuarium powierzono misjonarzom oblatom.

www.swietykrzyz.pl