Okres wakacyjny darzy nas świetną pogodą i – pomimo pandemii koronawirusa – niesie ze sobą nieograniczone propozycje spędzenia urlopu w naszej Ojczyźnie. Kilka z naszych wspólnot zakonnych umiejscowionych jest na terenach o szczególnych walorach turystycznych. Przedstawiamy zatem propozycje, z jakich można skorzystać:

1. Wczasorekolekcje w Łebie

Od wielu lat w okresie wakacyjnym, turyści przybywający do nadmorskiego kurortu mają okazję uczestniczyć w tzw. “wczasorekolekcjach”. Są to codzienne spotkania tematyczne o godzinie 20.00 – Eucharystia z kazaniem. Od 18.30 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Czas wczasorekolekcji ubogacony jest występami chrześcijańskich zespołów muzycznych.

04-10.07. – ks. Rafał Jarosiewicz z grupą ewangelizacyjną

11-17.07. – Prokura Misyjna oblatów z Poznania

18-24.07. – o. Paweł Gomulak OMI – rekolekcjonista i Papieski Misjonarz Miłosierdzia

25-31.07. – o. Michał Tomczak OMI – rekolekcjonista

01-07.08. – o. Marcin Szafors OMI – rektor kościoła św. Józefa w Gdańsku

08-14.08. – o. Janusz Snarski OMI z Lublińca

15-21.08. – ks. Łukasz Marczak z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

22-28.08 – o. Joachim Kusz OMI – rekolekcjonista

29.08.-04.09. – o. Daniel Biedniak OMI – rekolekcjonista

 

2. Odpoczynek w Iławie

Wybierając się na Pojezierze Iławskie warto pamiętać, że w Iławie posługują misjonarze oblaci. Dla wszystkich turystów przez cały okres wakacyjny wprowadzono niedzielną Eucharystię o godzinie 21.00. Szukajcie “czerwonego kościoła”!

3. Poszukując Bieszczadzkich Aniołów

Wybierając się w Bieszczady, warto zajrzeć do niewielkiej miejscowości tuż za granicami administracyjnymi Sanoka – do Zahutynia. W okresie wakacyjnym można przeżyć tutaj Eucharystie w drewnianych świątyniach. Msze święte:

Godz. 17.00 (sobota) – DOLINA
Godz. 7.00 – ZAHUTYŃ
Godz. 9.00 – DOLINA
Godz. 10.30 – ZAHUTYŃ – Msza św. dla rodzin z dziećmi
Godz. 12.00 – ZAHUTYŃ – suma
Godz. 15.00 – ZAHUTYŃ

4. U podnóża Gór Opawskich

Miejscowość Bodzanów położona jest w malowniczym regionie Gór Opawskich na wysokości 280 m n.p.m. w województwie opolskim blisko granicy z Czechami. Piękny krajobraz i bogata przyroda mogą zachwycić każdego, kto odwiedza to miejsce. Oblaci prowadzą tutaj również dom rekolekcyjny – wspaniałe miejsce na wypoczynek fizyczny i duchowy (KLIKNIJ)

5. Oblackie Centrum Młodzieży

Lublinieckie lasy to raj dla grzybiarzy – sprawdzone, grzyby już są! Po wyprawie w dzicz leśną lub nad jeziora warto zajrzeć do Oblackiej Przystani w Kokotku. Oblaci prowadzą tutaj rewelacyjną restaurację. Przy okazji warto sprawdzać program Oblackiego Centrum Młodzieży – odbywają się tutaj warsztaty, rekolekcje, konferencje. Tylko wybierać i przyjeżdżać! (KLIKNIJ)

6. Mikroklimat w okolicach Łodzi

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale w okolicach Łodzi znajduje się miejscowość letniskowo-wypoczynkowa, której walory zdrowotne porównywalne są do środowiska Rabki. To Grotniki. Tutaj też posługują misjonarze oblaci – warto skorzystać z ich posługi w okresie wakacyjnym. Zdradzimy w tajemnicy, że można tutaj spotkać Krzysztofa Krawczyka (KLIKNIJ)

7. W sercu Gór Świętokrzyskich

Na szczycie Łysej Góry znajduje się najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Przechowywane są tutaj kawałki Krzyża Chrystusa. Ale obok walorów duchowych, warto nawiedzić to miejsce również ze względu na historię i przyrodę. W kryptach kompleksu spoczywa m.in. Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki – dzięki specyficznemu mikroklimatowi, zwłoki ulegają tutaj naturalnej mumifikacji. Święty Krzyż leży w sercu Puszczy Jodłowej, przerywanej unikatowymi gołoborzami. Wchodząc na górę można posilić się w klasztornych punktach gastronomicznych (KLIKNIJ).

8. Częstochowa Podlasia

To jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Wokół historii tego miejsca narosła sarmacka opowieść o czynach Mikołaja Sapiehy, który sprowadził do Kodnia obraz Madonny Gregoriańskiej. Piękna przyroda, cisza, nadbużańskie szlaki…

Kodeń dysponuje nowoczesnym Domem Pielgrzyma ze wspaniałą ofertą kulinarną restauracji “U Oblatów”. Zatrzymując się w Kodniu, można stąd wymykać się na eksplorację Południowego Podlasia – jedyna na świecie parafia neounicka w Kostomłotach, stadnina koni w Janowie Podlaskim, prawosławny kompleks klasztorny w Jabłecznej… (KLIKNIJ)

(pg)