Jak wyglądał Kongres Świeckich na całym świecie? [relacja, zdjęcia]

II Kongres Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami odbył się w dniach 27-29 maja 2022. Oto podsumowanie z perspektywy Rzymu.

9 lipca 2022

Dzięki dobremu Bogu, św. Eugeniuszowi de Mazenod oraz Regionom i jurysdykcjom Zgromadzenia, które uczestniczyły w przygotowaniach, II Kongres Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami odbył się zgodnie z planem od 27 do 29 maja 2022 r. W zeszłym roku został przełożony z powodu Covid, jednocześnie było więcej czasu na przygotowania, a także wzrósł entuzjazm i oczekiwania. Dzięki naszym wolontariuszom, technikom i tłumaczom, główna sala konferencyjna tutaj w Rzymie została urządzona jak studio, chętnie i licznie korzystała z tego miejscowa wspólnota i klerycy ze scholastykatu międzynarodowego.

Uczestnicy w domu generalnym na czele z superiorem generalnym, o. Louisem Lougenem OMI (zdj. OMIWorld)

Dzień I – Świętowanie

Po modlitwie, pieśni przewodniej z Prowincji Filipińskiej i prostej ceremonii otwarcia, o. Fabio Ciardi OMI rozpoczął od przedstawienia historycznej perspektywy Stowarzyszeń Świeckich Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Potem nastąpił czas świętowania, przeżywania komunii. Każdy region przedstawił coś ze swojego życia i doświadczeń. Oczywiście nie można było umieścić wszystkiego w prezentacji, ale regiony mogły wybrać wydarzenia, które chcą zaprezentować. Był też czas na wysłuchanie odpowiedzi z regionów/jurysdykcji, które zostały zebrane w tym samym czasie.

Oto lista uczestniczących przez różnego rodzaju środki przekazu:

  • Region Europejski – Kokotek (Polska)
  • Region Kanada-Stany Zjednoczone – San Antonio (USA)
  • Region Ameryki Łacińskiej – spotkanie łączone różnych jurysdykcji przez platformę Zoom
  • Region Afryka-Madagaskar:
    • j. francuski – Dakar (Senegal)
    • j. angielski – Johannesburg (RPA)
  • Region Azji i Oceanii – Manila (Filipiny)
Rozpoczęcie kongresu w Kokotku [zdjęcia-wideo]

Kokotek – Polska

San Antonio – USA

Dakar – Senegal

Również wiele lokalnych wspólnot łączyło się zdalnie:

  • Kolombo (Sri Lanka)
  • Jaffna (Sri Lanka)
  • Jaounde (Kamerun)
  • Sassone (Włochy)
  • Crewe i Londyn (Wielka Brytania)
  • Hongkong (Chiny)
  • Kenia
  • Republika Południowej Afryki
  • Lesotho
  • Botswana
  • Zimbabwe
  • Zambia
  • Namibia

Transmisja była prowadzona również za pomocą serwisu YouTube. Wiele osób pisało do nas i pozdrawiało nas na czacie.

  • dzień pierwszy – 1600 widzów
  • dzień drugi  – 889 widzów
  • dzień trzeci – 638 widzów

Sassone (Włochy)

Kolombo (Sri Lanka)

Dzień 2 – Jedność

Był to ciężki dzień z 15 prezentacjami różnych prelegentów. Po modlitwie poprowadzonej przez Region Ameryki Łacińskiej, nastąpiły świadectwa świeckich zaangażowanych w historyczne spotkania wokół charyzmatu:

  • Kongres w Aix w 1996 roku – Emanuele Rossini
  • Komisja Generalna Oblatów i Świeckich – David López OMI
  • Kapituły Generalne przedstawione przez Sandrę Prather

Następnie odbyła się główna prezentacja: „Świeccy mają powołanie do życia charyzmatem oblackim” autorstwa Scotta Woodwarda. Następnie kolejna ważna prezentacja: „Przykłady znaczących oblatów, świeckich w historii” autorstwa Sebastiana Cortesa Cruza Po tych wystąpieniach potrzebna była przerwa, zanim przeszliśmy do kolejnego zestawu tematów.

Sandra Prather HOMI: “Kiedy 17 maja 1996 przyjechałem do Aix… miał się rozpocząć kongres”. Po co oblatom świeccy współpracownicy?
Relacja z kolejnego dnia kongresu w Kokotku [zdjęcia, wideo]

Czas płynął szybko, ale nie topniało zainteresowanie, aby usłyszeć więcej i dowiedzieć się więcej. Kolejną sekcją były rozmowy o doświadczeniach współpracy… Historyczne i przyszłe nadzieje pomiędzy grupami oblatów i stowarzyszonymi świeckimi. Młody oblat-scholastyk frater Carlos Renedo OMI i prowincjał o. Felix Rehbock OMI podzielili się swoimi doświadczeniami i nadziejami. Dalej były to: Lucía Martínez Dojorti z Ameryki Łacińskiej oraz Teresa i Glwadys z Kamerunu w Afryce Zachodniej. O doświadczeniach rodzin mówili Mark i Darcie Lich z  Regionu Kanady-USA oraz Emma i Kyle Hoad z Australii. O doświadczeniach Honorowych Oblatów (HOMI) usłyszeliśmy od Józefa Veselskiego z Regionu Europy oraz od Zenaidy i Pedro z Ameryki Łacińskiej O współpracy z MAMI [Stowarzyszenie Misyjne Maryi Niepokalanej – przyp. tł.] mówili Mildred March i Josephine Lungu z Regionu Afryka-Madagaskar i Stefano Dominici z Europy. Tak więc drugi dzień dał przegląd tego, co się dzieje oraz jak ludzie świeccy żyją i pracują razem w kluczu oblackiego charyzmatu.

Jaffna – Sri Lanka

Crewe – Wielka Brytania

Johannesburg – RPA

Dzień trzeci – zaangażowanie

Ten dzień był punktem kulminacyjnym w tym sensie, że staraliśmy się wsłuchiwać w różne realia Stowarzyszeń na całym świecie, poznaliśmy odpowiedzi z ankiet lub warsztatów na temat przyszłości. Jak zwykle dzień rozpoczął się od chwili modlitwy, którą poprowadził Region Afryka-Madagaskar. Potem odbyła się  inauguracyjna prezentacja o. Franka Santucciego OMI, którą zatytułował: „Zaangażowani w oblację jako świeccy w odpowiedzi na pilne potrzeby Kościoła”. Następnie wysłuchaliśmy relacji z regionów Azji i Oceanii przedstawionych przez Jacintę Torres Pueyo, a następnie z Regionu Europejskiego przedstawionych przez Patryka, Małgorzatę i Gerarda Bennetta. Z Afryki-Madagaskaru, subregionu frankofońskiego, wysłuchaliśmy Madeleine Ndour, a z subregionu anglojęzycznego usłyszeliśmy Philile Ndaba.

Uczestnicy dzielili się tym, czego doświadczyli. Pierwsze świadectwo pochodziło z Regionu Kanada-USA, dalej głos zabrała Joanne Friedt z Prowincji Lacombe, a następnie Maritz Nova Delgado z Wenezueli. Jako że spotkania przebiegały zgodnie z planem, pozwoliliśmy sobie na wzajemne pozdrowienia, machając do siebie sprzed naszych ekranów.

Spoglądając z marzeniami i w nadziei ku przyszłości wysłuchaliśmy kolejnych relacji – Francisa Mazę z Regionu Kanada-USA, Michelle i Jesse Lopez. Z Peru usłyszeliśmy relację Mili Roxany z Chincha. Potem przemówił Edwige Manga z Dakaru w Senegalu, a następnie z subregionu anglojęzycznego Valentine Wakumelo z Zambii, z Regionu Azja-Oceania relację zdał Pat Forters z Manili na Filipinach. Andrea z Regionu Europejskiego zakończył ten panel. Następnie o. Peter Stoll OMI podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kongresu.

Po zjedzeniu kawałka gorzkiej czekolady, superior generalny o. Louis Lougen OMI podsumował cały kongres. Podkreślił, że to ważne wydarzenie, w czasie gdy oblaci zmierzają ku Kapitule Generalnej we wrześniu bieżącego roku. Następnie odbyło się nabożeństwo transmitowane z Aix, z dawnego klasztoru karmelitańskiego, który stał się domem macierzystym pierwszej wspólnoty oblatów. Modlitwie przewodniczył o. Henricus Asodo OMI. Na koniec przełożony generalny udzielił wszystkim błogosławieństwa krzyżem oblackim Założyciela.

(P. Stoll OMI, tł. pg/OMIWorld)