Kuba: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II

Uroczystości z udziałem Polonii odbyły się w oblackiej parafii.

10 lutego 2023

Jest styczeń 1998 roku. Kuba – kraj, w którym komunizm przetrwał nawet skutki upadku muru berlińskiego. Kraj pod rządami Fidela Castro, izolowany przez embarga ze strony Stanów Zjednoczonych, z prześladowanym Kościołem. Z kalendarza rewolucyjnego usunięto nawet święta Bożego Narodzenia. Do takiego kraju przybywa papież-Polak. Ta wizyta zmieni oblicze Kuby. Ojciec Święty przypominał o godności osoby ludzkiej i korzeniach wiary chrześcijańskiej Kubańczyków. Wizytę Jana Pawła II wspomniał ostatnio również papież Franciszek, kierując specjalne pozdrowienie do narodu kubańskiego.

Jan Paweł II i Fidel Castro (zdj. arch. Ambasady RP na Kubie)

Jednym z wymiernych rezultatów wizyty Jana Pawła II na Kubie była decyzja dyktatora o otwarciu granic dla określonej grupy misjonarzy. Największą grupę zakonników posłali Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Dziś świętują 25-lecie obecności i posługi na wyspie, choć ewangelizacja wciąż nie jest łatwa.

Posługa oblatów na Kubie jest niezwykle trudna… ale i piękna

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w parafii w Alamar we wschodniej części Hawany. W spotkaniu wziął udział pochodzący z Polskiej Prowincji o. Tomasz Szafrański OMI, który przybył na Kubę w 2022 roku. Wcześniej posługiwał w Meksyku. Uroczystości zgromadziły przedstawicieli Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie, miejscową Polonię oraz Kubańczyków. W patio oblackiej kaplicy zaprezentowano wystawę zdjęć przypominających historyczną pielgrzymkę papieża.

Tomasz Szafrański OMI – Kuba: „Oto moja historia…”

Kaplica w Alamar została założona przez misjonarzy oblatów z prywatnego domu. Pierwszą Eucharystię w na szybko przystosowanych pomieszczeniach odprawiono już w kwietniu 1998 roku. Poza liturgią prezbiterium stanowi kaplicę Najświętszego Sakramentu. Wspólnota parafialna znajduje się na obszarze zamieszkiwanym przez 120 tysięcy ludzi.

(pg/zdj. Ambasada RP w Hawanie)