Międzynarodowa konferencja oblatów o pojednaniu polsko-ukraińskim

Czy nacjonalizm jest problemem w pojednaniu obydwu narodów oraz czy ucieczka od historii sprzyja porozumieniu?

3 października 2023

O doświadczeniach i perspektywach pojednania polsko-ukraińskiego mówić będą uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej, która w czwartek odbędzie się w Kokotku, dzielnicy Lublińca. Podczas wydarzenia zostanie też przypomniana postać Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI, zamordowanego przez nacjonalistów ukraińskich i Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Przecinany piłą na pół za wiarę – poznaj niezwykłe cytaty Sługi Bożego Ludwika Wrodarczyka OMI o wierze

Organizatorami konferencji jest Instytut Mazenodianum, Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW i Postulacja Procesu Beatyfikacyjnego Sł. B. o. Ludwika Wrodarczyka OMI

Organizatorzy wydarzenia, misjonarze oblaci, zapowiedzieli w poniedziałek na konferencji prasowej w KAI, że nie zabraknie tematów trudnych i bardzo aktualnych. Prelegenci z Polski i Ukrainy będą odpowiadać m.in. na pytanie czy nacjonalizm jest problemem w pojednaniu obydwu narodów oraz czy ucieczka od historii sprzyja porozumieniu.

Proces pojednania może odbywać się tylko na gruncie prawdy, a filarami tego procesu powinny być rozliczenie i przebaczenie – podkreślił o. Marek A. Rostkowski OMI. – Trzeba przy tym znaleźć równowagę pomiędzy obydwoma elementami, bez przeceniania rangi żadnego z nich – dodał oblat, powołując się na słowa urodzonego na Wołyniu o. Jacka Salija OP.

Ojciec prof. dr hab. Jarosław Różański OMI wskazywał, że na proces przebaczenia i pojednania zawsze jest dobry czas, zaś wojna w Ukrainie wcale nie powinna w tym przeszkadzać. “Taki proces trudno jest zrealizować w praktyce” – przyznał profesor Instytut Dialogu Kultury i Religii na UKSW. Jednak, jak podkreślił, “przebaczenie i pojednanie są sercem Ewangelii”.

Chciał choć jeden dzień być księdzem… Został męczennikiem: „Nie mogę zostawić Najświętszego Sakramentu”

Jak zapowiedziano, podczas konferencji w Kokotku poruszony zostanie też słabo znany temat ratowania Polaków przez Ukraińców podczas rzezi wołyńskiej. Ponadto przypomniana zostanie postać ojca Ludwika Wrodarczyka, oblata, który jako administrator parafii w Okopach na Wołyniu uratował podczas Wojny czworo Żydów. Został za to uhonorowany tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 8 grudnia 1943 roku został tam bestialsko zamordowany przez nacjonalistów ukraińskich. Miał wówczas 36 lat. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny o. Wrodarczyka.

Barbara Dziuk, siostrzenica o. Wrodarczyka, powiedziała, że przekazywane w rodzinie maszynopisy o o. Ludwiku, od dziecięcych lat traktowała jak relikwie. “Nazywaliśmy Wujka rodzinnym świętym. Potrafił bronić godności człowieka bez względu na ich przekonania” – podkreśliła Barbara Dziuk, która jest posłanką na Sejm.

Konferencję prasową prowadził Grzegorz Polak, szef działu merytorycznego w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Okazją do organizacji Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Pojednanie polsko-ukraińskie: doświadczenia i perspektywy”, która odbędzie się 5 października w Oblackim Centrum Młodzieżowym w Kokotku-Lublińcu jest 80. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI (1907-1943), Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Obrady będą koncentrować się na zagadnieniach dotyczących historii, religii, polityki oraz kultury i nauki, w kontekście poszukiwania dróg pojednania, nawiązując do przykładu trudnego i skomplikowanego procesu porozumienia polsko-niemieckiego.

Końcowym elementem konferencji będzie panel „Pamięć i tożsamość”, którego celem będzie poszukiwanie rozwiązania palących problemów w stosunkach polsko-ukraińskich przy zachowaniu pamięci własnej tożsamości narodowej.

Program konferencji – KLIKNIJ

(KAI)