Marek Ochlak OMI: „To pątnicze miejsce karmi nas sakramentem pokuty, Eucharystią i innymi sakramentami”

W oblackim kościele św. Józefa w Gdańsku odbyły się uroczystości odpustowe.

20 marca 2024

W kościele rektoralnym pw. św. Józefa w Gdańsku odbyły się uroczystości odpustowe. Zgromadziły wiernych z Gdańska oraz społeczność kaszubską i białoruską, które regularnie korzystają z oblackiej gościnności. Tegoroczne obchody liturgiczne poszerzone były o poświęcenie odbudowanej starej plebanii, która jako Dom św. Józefa będzie służyła pod nazwą Soul House Gdańsk.

Gdańsk: Poświęcenie Domu św. Józefa. Będzie to najnowocześniejszy w Polsce hotel samoobsługowy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Uroczystej sumie z udziałem misjonarzy oblatów, prezbiterów diecezjalnych i zakonnych przewodniczył ordynariusz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Marek Ochlak OMI. Msza święta poprzedzona była modlitwą Akatystu do św. Józefa.

Kazanie wygłosił prowincjał. Rozpoczął je od osobistego wątku, wskazując na własnego ojca, który również nosił imię „Józef.” Uwypuklił również znaczenie kościoła, w którym obchodzona jest uroczystość św. Józefa.

[Ludzie] zatrzymują się w kaplicy, gdzie jest wieczysta adoracja i co więcej – stały konfesjonał! Bagatela, każdego roku przewija się ponad 50 000 pątników szukających Bożej Miłości i Bożego Miłosierdzia. Kim są ci ludzie? Część z nich przypadkowa natchniona przez Boga, aby się nawrócić lub po prostu skorzystać z sakramentu pokuty! Może byli też ministrowie, biskupi, bezdomni, nauczyciele, żony, mężowie, młodzi ludzie a nawet dzieci… To pątnicze miejsce karmi nas sakramentem pokuty, Eucharystią i innymi sakramentami.

Za papieżem Franciszkiem kaznodzieja wskazywał na rolę rodziny w życiu Jezusa. Jak każde dziecko potrzebował rodziców, a Rodzina z Nazaretu była wspólnotą wzorcową. Ojciec Marek Ochlak nawiązał również do swojego doświadczenia misyjnego oraz wiary, jaką spotkał na misyjnych ścieżkach:

Przeżyłem 26 lat w Afryce, konkretnie na Madagaskarze i tam widziałem żywą wiarę tych prostych, często niewykształconych. Kobiety afrykańskie lubią się zatrzymywać przy figurach Maryi w kościołach, przy grotach, wizerunkach świętych i błogosławionych. Są to osobliwe spotkania. Na Madagaskarze popularna jest Maryja i święty Józef. Najczęściej w pustej świątyni można spotkać dyskutującą kobietę przed figurą Niepokalanej, a potem idzie owa kobieta szukać wsparcia u św. Józefa, bo w końcu to mężczyzna, który w Afryce ma swoją pozycję. Po takiej konwersacji kobieta wychodzi spełniona i zadowolona! Taki dialog osobowy!

Przenosząc wiarę na kontynent europejski prowincjał pytał zebranych:

Kiedy ostatni raz rozmawiałem czy rozmawiałam z Maryją czy Józefem. Kiedy z Jezusem? Tak po prostu o wszystkim i o niczym!? O życiu!? Kiedy odwiedziłem swoją świątynię, kiedy była tam cisza, kiedy nie było nabożeństwa?

Kaznodzieja wyliczał poszczególne przymioty św. Józefa: człowiek prawy, o prostym sercu, zapewniający bezpieczeństwo Świętej Rodzinie, człowiek zaufania, który podjął swoje powołanie, powiernik Słowa Bożego, mężczyzna odpowiedzialny, który pozwalał Bogu działać.

Kazanie prowincjał zakończył krótką modlitwą:

O święty Józefie, okaż się ojcem także nam,

I prowadź nas na drodze życia,

Wyjednaj nam łaskę – miłosierdzia i odwagi,

I broń nas od wszelkiego zła. Amen.

Posłuchaj całego kazania o. Marka Ochlaka OMI:

Modlitwa wiernych wybrzmiała w trzech językach: po kaszubsku, białorusku i polsku. Wszystkie wspólnoty znajdują w kościele św. Józefa w Gdańsku dom, w którym wspólnie modlą się do Boga.

Na zakończenie liturgii złożono życzenia solenizantom, wśród których znaleźli się: o. Józef Walkosz OMI, domownik wspólnoty zakonnej w Gdańsku oraz o. Józef Czernecki OMI, ekonom prowincjalny. Wspólnota liturgiczna wyraziła także podziękowanie o. Mateuszowi Pawłowskiemu OMI za wygłoszenie rekolekcji przed uroczystością jubileuszową. Celebrację zakończyła modlitwa do św. Józefa i błogosławieństwo końcowe.

Zdjęcia w większej rozdzielczości można obejrzeć poniżej:

(pg)