Witamy rok 2018 – co nas czeka?

Rozpoczęliśmy rok 2018. Przy tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wielu Bożych łask i radości na każdy dzień nowego roku. A […]

2 stycznia 2018

Rozpoczęliśmy rok 2018. Przy tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wielu Bożych łask i radości na każdy dzień nowego roku. A co nas czeka?

Nowy rok upłynie odznaczając się kilkoma ważnymi motywami.

„Młodzież, wiara i rozeznanie powołania” to temat wybrany przez papieża Franciszka na 15. zgromadzenie zwyczajnego Synodu Biskupów. Jak informuje opublikowany w Watykanie komunikat, temat ten wyraża troskę duszpasterską Kościoła o młodych ludzi. Stanowi on kontynuację dwóch ostatnich Synodów Biskupów poświęconych rodzinie, a także posynodalnej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego „Amoris laetitia”. Chodzi o to, by towarzyszyć młodym w ich egzystencjalnej drodze do dojrzałości, aby poprzez proces rozeznania mogli odkryć swój projekt życiowy i realizować go z radością, otwierając się na spotkanie z Bogiem i ludźmi oraz aktywnie uczestnicząc w budowaniu Kościoła i społeczeństwa.

Dalej, w Polsce decyzją episkopatu w pierwszą niedzielę Adwentu wszedł w życie nowy dwuletni program, którego celem jest odkrycie Osoby Ducha Świętego, otwarcie się na Jego działanie oraz refleksja nad sakramentem bierzmowania i jego skutkami. Temat ilustrują słowa „Duch, który umacnia miłość”, zaczerpnięte z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania.

W zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów MN na całym świecie przeżywamy właśnie rok powołań oblackich, który wszedł w życie 8 grudnia 2017 decyzją o. generała Louisa Lougena OMI. Z kolei w Polsce 14.09 uroczystością Podwyższenia Krzyża Świętego, rozpoczęliśmy Rok Świętego Krzyża jako przygotowanie do obchodów 100-lecia przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej do Polski.

Kolejną, tym razem świecką rzeczywistością, która będzie miała duże znaczenie w tym roku dla Polaków jest zbliżająca się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zachęcamy do modlitwy w intencjach podejmowanych przez Kościół w tym i przyszłych latach. Jak widzimy jego bogactwo jest niesamowite.

(źródła: www.oblaci.pl, www.episkopat.pl)