W kędzierzyńskiej parafii, w której posługują oblaci, wieloletnią tradycją poranka wielkanocnego jest śniadanie wielkanocne, na które zapraszani są ubodzy i bezdomni. Są to nie tylko parafianie, ale również gromadzą się z całego miasta Kędzierzyn-Koźle. Przygotowania do tego wyjątkowego posiłku trwały od dłuższego czasu. Parafianie z Pogorzelca przynosili do biura parafialnego dary, które wykorzystano do przygotowania śniadania. Kulminacyjnym momentem zbiórki żywności był dzień Wielkiej Soboty, kiedy całe rodziny licznie przychodziły na plac kościelny, gdzie błogosławiono koszyki wielkanocne. Poruszającym obrazem tej modlitwy były chwile, gdy rodzice wraz z dziećmi, składali w przygotowanych koszach przyniesione ze sobą produkty, a nierzadko zdarzało się, że dzieci wyjmowały poświęcone produkty ze swojego koszyczka i składały dla ubogich.

Dobroć kędzierzyńskich parafian po raz kolejny nie zawiodła, a śniadanie wielkanocne mogło spożyć kilkadziesiąt osób. Przygotowaniem posiłku zajął się parafialny zespół “Caritas”. Inicjatywa podejmowana jest również w okresie Bożego Narodzenia, kiedy osoby ubogie spotykają się na wspólnej wieczerzy wigilijnej.

Dla wielu z nich był to zapewne jedyny świąteczny posiłek w tym dniu – podkreślał proboszcz parafii, o. Krzysztof Jurewicz OMI, dziękując parafianom z ambony.

(pg/zdj. OMI Kędzierzyn-Koźle)