Ukraina: Pandemia koronawirusa i wytyczne superiora delegatury

This is a custom heading element.

18 marca 2020

Ten wirus faktycznie wielu osobom zrucił koronę z głowy – bo nie robi różnicy i dotyka zarówno tych najbiedniejszych i najbogatszych,  ludzi prostych i mających władzę, świeckich i duchownych. Strach i panikę przed wirusem wywołuje brak na niego antidotum. I wydaje się, że równolegle do epidemii wirusa rozszerza się epidemia strachu… Jest to szczególnie czytelny wielki post, niezwykłe, mocne rekolekcje dla całego świata – napisał do współbraci o. Paweł Wyszkowski OMI – Superior Delegatury Misjonarzy Oblatów MN na Ukrainie i w Rosji.

o. Paweł Wyszkowski OMI (Archiwum OMI)

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo dynamiczna – w wyniku wprowadzonej ogólnokrajowej kwarantanny, ograniczono również możliwość zgromadzeń więcej niż 10 osób. Zakaz ten przestrzegany jest skrupulatnie. Wprowadzono również ograniczenia w prawie do przemieszczania się między miastami, zawieszono komunikację metra, zamknięto centra handlowe. Episkopat Ukrainy od razu wydał rozporządzenie, uwzględniające wymogi kwarantanny państwowej. 17-sto punktowy dokument zawiera wskazania, zakładające ochronę zdrowia wiernych i pasterzy, jak również dobro duchowe. Biskupi podkreślili, aby w komentowaniu obecnych wydarzeń nie nakręcać spirali strachu. Chrześcijaństwo niesie ze sobą nadzieję – przede wszystkim w tak trudnym i niepewnym czasie.

Panika, strach, niepewność, podejrzliwość to są zjawiska, które możemy spotykać dziś na każdym kroku. Niech Pan Bóg pomaga nam odkrywać nowe sposoby, nowe wyrazy miłości w tej sytuacji. Jako oblaci jesteśmy odpowiedzialni za powierzone nam parafie, ale też jesteśmy wszczepieni w mistyczne ciało Chrystusa, który dziś cierpi – dodaje w orędziu do oblatów przełożony delegatury.

(zdj. Wikipedia)

Na Ukrainie odnotowano 16 przypadków zarażenia koronawirusem, dwie osoby zmarły w wyniku choroby COVID-19.

Pragnę zachęcić w imieniu Tego, który przyszedł „aby nie znieść prawo, ale je wypełnić”, do wypełnienia zaleceń, o które nas się prosi. To wynika z przykazania  miłości bliźniego.  Jeśli nie narażamy innych na niebezpieczeństwo, jest to znakiem miłości do nich. Jeśli Kościół i my wcześniej zachęcaliśmy do tego, aby było jak najwięcej ludzi na niedzielnej Eucharystii, to teraz potrzeba zachęcać parafian do jak najczęstszej modlitwy w domu, do czytania Pisma Świętego, do duchownej Komunii świętej oraz do łączności poprzez środki masowego przekazu. Jest to dobra okazja, aby przypomnieć i rozpowszechniać katolicką telewizję EWTN.

By móc skutecznie służyć ludziom sami musimy dbać o takie zorganizowanie życia wspólnotowego, by zabezpieczyć się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa między nami. Wiemy bowiem, że choroba choćby jednego z członków wspólnoty spowoduje nałożenie kwarantanny na cały dom zakonny. Bądźmy roztropni w kontaktach z innymi, ale nie izolujmy się od nich, szczególnie od starszych, którzy potrzebują opieki – wskazał o. Paweł Wyszkowski OMI.

Obecnie do delegatury należy 37 misjonarzy oblatów. Jako patrona na czas pandemii przywołano Sługę Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI, który jesienią 1942 roku – w okresie epidemii czerwonki i tyfusu – niósł pomoc nie tylko duchową chorym i umierającym.

 

Panie Jezu Chryste, Lekarzu naszych dusz i ciał.

Czujemy się bezradni w obliczu ogólnoświatowego zagrożenia wirusem z Wuhan.

Prosimy Cię pokornie, przez wstawiennictwo Sługi Bożego ojca Ludwika Wrodarczyka OMI,

który w swoim życiu pomagał chorym i umierającym w czasie epidemii,

abyś nam udzielił pokoju i zdrowia i swoją Boską mocą powstrzymał szerzącą się chorobę COVID-19.

Matko Boża, Uzdrowienie Chorych, chroń nas, opiekuj się nami

I prowadź nas w miłości do Twojego Syna.

Amen.

 

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu…

 

(pg)