Z okazji Specjalnego Roku św. Józefa do oblackiego kościoła pod jego wezwaniem w Gdańsku przybyły grupy samopomocowe archidiecezji gdańskiej. Animatorem kolejnego już spotkania w 19. dzień miesiąca był ks. Bogusław Głodowski – archidiecezjalny kapelan osób uzależnionych. Zebranych przywitał rektor świątyni – o. Marcin Szafors OMI.

W kazaniu ksiądz Głodowski przypomniał o pogłębiającym się kryzysie różnych uzależnień naszych czasów:

Dziś coraz więcej wokół nas uzależnień. Nie tylko od alkoholu czy narkotyków, coraz częściej jest to seks, internet czy telefon komórkowy. Szukamy dla siebie ratunku i rady, pomocy od innych. Siła, moc płynie do nas z Pisma Świętego. Ono jest najważniejszym źródłem słowa Jezusa. Od niego powinniśmy się uczyć życia. Co jest zasadą w moim życiu, rodzinie? Od 38 lat jestem szczęśliwym kapłanem, od 40 lat jestem abstynentem. Alkohol nie jest potrzebny do życia. Może dlatego łatwiej jest mi pracować z osobami uzależnionymi. A każdy problem uzależnienia rozpoczyna się w duszy. A jeśli ciało jest cały czas zatruwane, to dusza nie znajdzie w nim mocy dla siebie.

Kaznodzieja przywołał także postać świętego Józefa, który jest wspomożycielem w trudnych sytuacjach naszego życia.

Jego życie uczy przede wszystkim wiary (…) Zna też ciężkie sytuacje życiowe, bo sam je przeżył – stwierdził duszpasterz osób uzależnionych.

Po Mszy świętej nastąpił czas świadectw osób zmagających się z uzależnieniami. W konferencji ksiądz Głodowski zachęcał do zawierzenia swojego życia św. Józefowi oraz inspirowania się jego postacią.