Późnym popołudniem 16 kwietnia 2021 roku rząd kanadyjskiej Prowincji Ontario wprowadził nowe zaostrzenia odnośnie sytuacji pandemicznej. Dotkną one miejsca kultu, które po 19 kwietnia zostaną praktycznie zamknięte. Decyzje spowodowane są radykalnym wzrostem zachorowań na COVID-19, jaki zanotowano w przeciągu ostatnich 10 dni.

Od 19 kwietnia 2021 r. nowe restrykcje odnośnie wszystkich parafii w prowincji Ontario – powracamy w naszym kościele do sytuacji jaką mieliśmy od grudnia do marca – napisali w ogłoszeniach misjonarze oblaci z Mississauga, największej parafii polonijnej na świecie.

Oblacka parafia w Mississauga, Kanada (zdj. Jonasz/wikipedia)

W komunikacie wydanym przez kardynała Thomasa Collinsa – ordynariusza archidiecezji Toronto – możemy zauważyć, że limit 10 wiernych, włączając w tę liczbę kapłanów, posługujących i wiernych, de facto uniemożliwia publicznego sprawowania sakramentów.

W tę niedzielę kościoły otwarte ostatni raz przez następne 6 tygodni. Bądźmy z Panem! – napisał na swoim profilu o. Janusz Błażejak OMI.

To sytuacja niezwykle trudna dla wierzących, tym bardziej, że niecały miesiąc temu władze Ontario dopuściły obecność w miejscach kultu 15% wiernych w przeliczeniu na powierzchnię obiektu.

Zobacz: [Kanada: Oblaci z prowincji Ontario działają na rzecz otwarcia miejsc kultu. Zapadła decyzja rządu prowincji]

Misjonarze oblaci dostosowali duszpasterstwo polonijnej wspólnoty do wymogów obecnej sytuacji. W najbliższą niedzielę – ostatnią z udziałem wiernych – będzie również rozdzielana komunia święta dla tych, którzy nie mogli być fizycznie obecni w świątyni. Sakrament będzie udzielany w podobny sposób, gdy wszelkie celebracje publiczne będą zawieszone. Niemniej jednak kościół pozostanie otwarty do prywatnej modlitwy wiernych. Nowe obostrzenia mogą potrwać przynajmniej do maja br.

Jednocześnie, jak informuje o. Wojciech Stangel OMI z oblackiej parafii w Winnipegu, w Prowincji Manitoby nie zdecydowano się jeszcze wprowadzić nowych ograniczeń.

(pg)