O kijowskim kościele w Parlamencie Europejskim

This is a custom heading element.

15 października 2021

Przed kijowskim kościołem pw. św. Mikołaja wciąż trwa modlitwa różańcowa o przywrócenie świątyni wspólnocie katolickiej. Każdego dnia gromadzą się tutaj wierni, aby pokazać swoją determinację, a jednocześnie wyprosić łaskę odzyskania miejsca modlitwy. Kościół uległ pożarowi na początku września br. Jako przyczynę pojawienia się ognia wskazano zwarcie w instalacji instrumentu, mieszczącego się w świątyni Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej. Instytucja zajmuje obiekt sakralny od 1980 roku. Pomimo wielokrotnych zapewnień ze strony władz ukraińskich o zwrocie kościoła miejscowej wspólnocie katolickiej, nadal jest ona wykorzystywana jako sala koncertowa. Oblacka parafia może korzystać ze świątyni w określonych dniach i godzinach. Przynajmniej tak było przed pożarem.

Opublikowany przez Парафія костелу св Миколая у Києві Środa, 13 października 2021

O zwrot kościoła apelują eurodeputowani

Superior Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie i w Rosji – o. Paweł Wyszkowski OMI, podczas pobytu w Brukseli odwiedził również Parlament Europejski. Spotkał się m.in. z Jackiem Saryuszem-Wolskim. Polski eurodeputowany od 2014 roku jest inicjatorem wielu inicjatyw oraz projektów ustaw, wspierających Ukrainę. Po wysłuchaniu relacji na temat sytuacji w sprawie kijowskiej świątyni, napisał tweeta do prezydenta Ukrainy oraz ukraińskiego parlamentu, wyrażając swoje pełne poparcie w sprawie zwrotu kościoła wspólnocie rzymskokatolickiej. Poparcie dla sprawy wyrazili również: Anna Fotyga oraz Witold Waszczykowski. Ten ostatni kieruje delegacją Ukrainy do Parlamentu Europejskiego.

Sieć modlitwy

O zwrot kijowskiej świątyni modlą się wierni w wielu miejscach świata. Na stronie oblackiej parafii zamieszczono interaktywny kalendarz, gdzie pod każdą godziną pojawiały się nazwiska osób, które włączyły się w modlitwę różańcową w tej wyjątkowej intencji. Inicjatywę podjęli także wierni z północy Włoch, Polonia mieszkająca w Brukseli, Ukraińcy mieszkający w Izraelu czy młodzież modląca się z Ukraińcami w Norwegii.

Zaraz po kazaniu podeszli do mnie wierni, zapewniając, że przez cały październik będą modlić się na różańcu w intencji odzyskania świątyni – relacjonuje posługę duszpasterską w Brukseli o. Paweł Wyszkowski OMI.

Co dalej?

W chwili obecnej zapanował impas.

Nie widzimy postępu na drodze do zgody i podpisania memorandum pomiędzy parafią św. Mikołaja a Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy – informują posługujący w Kijowie oblaci.

Na początku października w obecności biskupa kijowsko-żytomierskiego Witalija Krywyckiego oraz proboszcza parafii o. Witalija Podolana OMI wspólnotę katolicką odwiedzili przedstawiciele Rzeczypospolitej: Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Wojciech Kolarski – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciele polskiej ambasady na Ukrainie.

Ukraina dąży do Europy, a Polska ją w tym wspiera. Dlatego zabiegamy o poparcie polskich ministrów – wyjaśnia przełożony oblatów na Ukrainie – Liczymy na wsparcie ludzi z całego świata, a szczególnie Europy, w sprawie zwrotu świątyni bezprawnie zabranej parafii.

Również w październiku zakończyła się ekspertyza stanu kościoła po pożarze. Na szczęście nie wykazała naruszenia konstrukcji. Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie wewnętrznych ścian budynku oraz zabezpieczenie okien witrażowych, które świecą pustkami. Prace powinny ruszyć w listopadzie. W sprawie przekazania świątyni wspólnocie katolickiej pada termin wiosny przyszłego roku. Ale mając na uwadze wieloletnie płonne zapewnienia i deklaracje ze strony rządu Ukrainy, przyszłość pozostaje wciąż niepewna.

(pg)