To już za nami…

Ważne wydarzenia dla Polskiej Prowincji w mijającym roku 2021.

31 grudnia 2021

Koniec roku to w pewnym sensie czas podsumowania, nawiązuje do tego chociażby nabożeństwo, które w większości parafii celebrujemy w wieczór wspomnienia św. Sylwestra, papieża. Retrospektywa nie jest tylko po to, aby dostrzegać w przeszłości wady i potknięcia, ale przede wszystkim dostrzec dobro, które się dokonało. Taka jest mentalność człowieka wiary, wyrażona w Ps 90,12:

Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągnęli mądrość serca.

W podobny sposób św. Łukasz odniesie te słowa do Maryi, która „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19). Pamięć jest niezwykle istotna, aby w sercu rodziła się wdzięczność do Opatrzności Bożej i nadzieja na przyszłość.

Rozpoczęcie procesu batyfikacyjnego kl. Alfonsa Mańki OMI

Ten młody oblat, który zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen, przypomina nam o celu naszej misjonarskiej działalności. W swoim „Dzienniczku” zapisał:

Chcę stać się świętym, niech mnie to kosztuje ile chce.

27 listopada br. w oblackiej parafii w Poznaniu odbyło się pierwsze uroczyste posiedzenie Trybunału Beatyfikacyjnego, któremu przewodniczył metropolita poznański – abp Stanisław Gądecki.

Od tego momentu przysługuje oblatowi tytuł Sługi Bożego i za jego wstawiennictwem można zanosić modlitwy do Boga.

Relacja z otwarcia Trybunału Beatyfikacyjnego

Boże, nasz Ojcze, dziękujemy Ci za Twojego Sługę kleryka Alfonsa, którego w młodzieńczym wieku obdarzyłeś pragnieniem świętości. On z miłością poszedł za Jezusem drogą powołania, podejmując trud pracy nad sobą i upodabniając się do Niego jako męczennik.

Przez wzgląd na Twojego Sługę Alfonsa, udziel mi Boże łaski, o którą Cię proszę…, abyś Ty był uwielbiony w jego świętości, a mnie umocnił w wypełnianiu Twojej woli. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Postulator generalny – W Zgromadzeniu mamy obecnie 14 procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.

Słudze Bożemu poświęcona jest witryna internetowa: manka.oblaci.pl a w przygotowaniu jest film dokumentalny.

Podsumowanie Roku Misji i Kongres Polskiej Prowincji w Kodniu

Jubileuszowy Rok Misji, związany ze 100-letnią obecnością oblatów w Polsce, został zainaugurowany przez o. Pawła Zająca OMI, prowincjała, w Iławie podczas obchodów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia 2019 roku. Tego dnia obchodzono kolejny dzień patronalny Zgromadzenia, kończyła się też peregrynacja Matki Bożej Kodeńskiej. Zakończył się 17 lutego 2021 roku.

Kilkanaście minionych miesięcy poświęciliśmy Jubileuszowi 100-lecia Polskiej Prowincji. Dziś we wspólnocie oblackiej oficjalnie ogłaszamy zakończenie oblackiego Roku Jubileuszowego. Oczywiście nadal będziemy wracać do historii, by się nią budować i czerpać z niej wielorakie inspiracje, jednak przed nami kolejne miesiące i lata, które chcemy poświęcić solidnej pracy nad świętością życia oraz zaangażowaniu w dzieło ewangelizacji – pisał w specjalnym liście prowincjał polskich oblatów.

Jubileuszowy Rok Misji w 5 punktach

Ważnym wydarzeniem Roku Misji miał być Kongres Polskiej Prowincji, planowany na październik 2020 roku, który z powodu pandemicznych ograniczeń nie odbył się w wyznaczonym czasie. Miał miejsce w Kodniu w dniach 18-21 maja 2021 roku.

 

Na zakończenie kongresu prowincjał dokonał poświęcenia części Domu Pielgrzyma, odbudowanej po pożarze.

Poświęcenie Domu Pielgrzyma w Kodniu.
O Kongresie Polskiej Prowincji – przełożony delegatury na Ukrainie
O Kongresie Polskiej Prowincji – duszpasterz polonijny z Belgii
Logo Kongresu Polskiej Prowincji

Nowa oblacka parafia w Opolu rozwija się

Od fundacji nowej placówki w Opolu na własne oczy widzimy dynamiczny wzrost nie tylko wspólnoty parafialnej pw. św. Jana Pawła II, ale także postępują prace nad wznoszeniem nowego klasztoru oraz kościoła parafialnego.

W maju br. nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową świątynię. Uroczystości przewodniczył biskup opolski – Andrzej Czaja.

Relacja z poświęcenia kamienia węgielnego w Opolu.

Ważnym wydarzeniem było także poświęcenie nowego klasztoru oblackiego. Dokonali go 8 listopada br. bp Andrzej Czaja oraz o. Paweł Zając OMI.

Relacja z poświęcenia nowego klasztoru w Opolu.

Należy wspomnieć, że również w tym roku przeżywaliśmy konsekrację kościoła w Grotnikach koło Zgierza. Uroczystościom przewodniczył abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Konsekracja kościoła w Grotnikach – zdjęcia.

Nowe fundacje misyjne i placówki oblackie

W styczniu 2020 roku Zgromadzenie otworzyło m.in. nowe fundacje w Zimbabwe, jednak szczególnie dla naszej prowincji ważna jest nowa misja, która tworzona jest w Ghanie. Wśród pionierów znalazł się Polak – br. Rafał Dąbkowski OMI, który będzie pełnił funkcję ekonoma nowej wspólnoty. Oblaci obejmują sanktuarium maryjne w Agbenoxoe.

Przedstawiamy oblackich pionierów misji w Ghanie – nowej fundacji Zgromadzenia.

Uroczyste posłanie brata Dąbkowskiego dokonało się podczas głównych uroczystości odpustowych w Kodniu.

O nowej misji oblackiej w Ghanie – rozmowa z br. Rafałem Dąbkowskim OMI.

Kolejną ważną placówką, którą oblaci objęli w mijającym roku, jest parafia w Rokitnie na Ukrainie. Miejsce jest związane z postacią Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI, który pracował w pobliskich Okopach i zginął podczas rzezi wołyńskiej za wiarę.

Oblaci obejmują parafię, w której żył i zginął Sługa Boży Ludwik Wrodarczyk OMI.
Chciał choć jeden dzień być księdzem… Został męczennikiem: “Nie mogę zostawić Najświętszego Sakramentu”.

Oblacki charyzmat w pigułce – cykl nagrań wideo

W związku z tygodniem modlitw o powołania zrealizowano serię krótkich świadectw w formie wideo, które ukazują najważniejsze rysy oblackiego charyzmatu. Więcej nagrań można znaleźć na kanale YouTube.

Jak rozeznać powołanie?
„Jestem szczęśliwym klerykiem”
Gdyby miał wybierać jeszcze raz, wybrałby Madagaskar.

W okresie wielkiego postu misjonarze ludowi naszej prowincji przygotowali codzienne rozważanie do czytań mszalnych.

W bieżącym roku również udało się zakończyć nagrywanie 15 tomów pism Założyciela, które dostępne są na stronie prowincjalnej oraz w serwisie SoundCloud

Ukończono projekt 15 tomów pism św. Eugeniusza w wersji audio.

Jubileusz w Markowicach

Pomimo że Markowice nie są już placówką oblacką, jednak wielu misjonarzy oblatów ukończyło znajdujący się tutaj przez wiele lat juniorat. Jest to miejsce związane z postacią bł. o. Józefa Cebuli OMI – męczennika z okresu II wojny światowej. Zakonnicy prowadzili tutaj również sanktuarium Matki Bożej Markowickiej, Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw. W bieżącym roku przypadała 100. rocznica przybycia oblatów do Markowic. W uroczystościach wziął udział m.in. Wiesław Krótki OMI – biskup w arktycznej Kanadzie, a jednocześnie absolwent Niższego Seminarium Duchownego.

Z okazji jubileuszu przygotowano również publikację książkową „Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w Markowicach 1921-2013”.

Pierwszy dzień jubileuszu w Markowicach.
Bp Wiesław Krótki OMI: „My wszyscy tęsknimy za wami, a jesteśmy na całym świecie”.
Na markowickim cmentarzu leży historia Polskiej Prowincji. Groby 32. misjonarzy oblatów.

Podczas epidemii wciąż możemy Wam służyć.

Na koniec warto docenić dar Bożej Opatrzności, która pozwoliła nam w tym roku zorganizować i przeżywać wraz z wiernymi coroczne wielkie wydarzenia, m.in. wielkie odpusty w Kodniu nad Bugiem, uroczystości odpustowe w najstarszym polskim sanktuarium narodowym na Świętym Krzyżu, Festiwal Życia w Kokotku oraz jego odpowiednik „Tchnienie Życia na Ukrainie”.

Odpust chorych w Kodniu.
Oblacka Pasterka podczas głównego odpustu w Kodniu.
Bp Suchodolski: Przybyliśmy tutaj, aby ukraść obraz… Suma pontyfikalna w Kodniu.
Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Suma odpustowa na Świętym Krzyżu.
Pielgrzymka osób konsekrowanych na Święty Krzyż.
Odpust ku czci Najdroższej Krwi Chrystusa na Świętym Krzyżu.
Festiwal Życia w Kokotku.

Nowy rok przed nami…

(pg)