Kończy się rok 2023 – TOP 10 wydarzeń

Ważne wydarzenia dla Polskiej Prowincji.

31 grudnia 2023

Koniec roku kalendarzowego jest okazją do dziękczynienia Bogu za wszelkie dobro, które stało się udziałem posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przez cały rok staraliśmy się informować o bieżących wydarzeniach związanych z posługą oblatów nie tylko w Polsce, ale również w różnych zakątkach świata. Na oficjalnej witrynie Polskiej Prowincji ukazało się ponad półtora tysiąca informacji. Zasięg w mediach społecznościowych w tym roku dochodził do miliona odbiorców. Poniżej 10 ważnych wydarzeń minionego roku dla polskich misjonarzy oblatów.

Kodeń: 300 lat papieskiej koronacji

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej przeżywało jubileuszowy rok 300. rocznicy papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. W historii Polski to trzecia taka koronacja – po wizerunku Jasnogórskim i w Trokach koło Wilna.

Obraz Matki Bożej Kodeńskiej w nowych koronach (zdj. P. Gomulak OMI)

Przygotowania do uroczystości jubileuszowych koordynował specjalny komitet powołany przez Prowincjała Polskiej Prowincji. Bezpośrednim przygotowaniem do kulminacyjnych wydarzeń była m.in. Wielka Nowenna Jubileuszowa, animacje w parafiach, programy radiowe i telewizyjne, publikacje prasowe i książkowe. Ojciec Święty Franciszek wysłał na uroczystości w Kodniu legata, który nałożył na wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej nowe korony.

Więcej o uroczystościach w Kodniu:

Amerykańskie media o kodeńskim jubileuszu
„Między Ziemią a Niebem” [WIDEO]
Kodeń: Mocowanie nowych koron dla Matki Bożej Kodeńskiej [WIDEO]
Legat papieski nałożył na obraz nowe korony [ZDJĘCIA]
Bp Kazimierz Gurda: „Od prawie 400 lat Maryja przyjmuje tu wszystkich, bez względu na wyznanie czy narodowość”
Kodeń: Prapremiera oratorium o Matce Bożej Kodeńskiej
Abp Mieczysław Mokrzycki: „Swój pobyt traktuję jako pielgrzymkę pokoju”
Prymas Polski w Kodniu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nowy przełożony Polskiej Prowincji

Wraz z upływem kadencji o. Pawła Zająca OMI, generał za zgodą swojej rady powołał na urząd Prowincjała Polskiej Prowincji o. Marka Ochlaka OMI. Nominat objął urząd z bogatym doświadczeniem pracy misyjnej na Madagaskarze. Nominacja została ogłoszona 10 stycznia 2023 roku, kanoniczne objęcie urzędu miało miejsce 17 lutego 2023 roku w kaplicy domu zakonnego w Poznaniu.

O. Marek Ochlak OMI składa wyznanie wiary (zdj. P. Gomulak OMI)
Nowy Prowincjał Polskiej Prowincji
Kanoniczna instalacja nowego Prowincjała Polskiej Prowincji [RELACJA]

Film o Polskiej Prowincji

Jako zwieńczenie jubileuszu 100. lecia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej powstał film dokumentalny o historii i posłudze polskich oblatów. „Uśmiech Maryi” w reżyserii Grzegorza Karbowskiego można obejrzeć poniżej:

„Uśmiech Maryi” – film o Polskiej Prowincji

Święcenia kapłańskie

Wprawdzie jako dla zakonników ważniejszym wydarzeniem w naszej tożsamości są śluby wieczyste, jednak w kończącym się roku w Obrze taka uroczystość się nie odbyła. Większość młodych oblatów rozpoczyna swoją posługę jako prezbiterzy. Święcenia kapłańskie to zwieńczenie procesu formacji seminaryjnej oraz charyzmat, który pozwala realizować misję Chrystusa we współczesnym świecie.

Święcenia kapłańskie w Obrze (zdj. P. Gomulak OMI)
Obra: Święcenia prezbiteratu i diakonatu [RELACJA, ZDJĘCIA]
Obra: Błogosławieństwo prymicyjne dla parafian [ZDJĘCIA]
Manutergium – zapomniana tradycja święceń kapłańskich
Kokotek: Święcenia prezbiteratu Karola Chmiela OMI [RELACJA]
„Nie utrać nigdy smaku Ewangelii i nie zagaś w sobie Jej prawdziwego światła” – Święcenia diakońskie kleryka Jonasza Lalika OMI.
Madagaskar: Trzech nowych kapłanów i czterech diakonów

Jubileusz 25. lecia beatyfikacji ojca Józefa Cebuli OMI

W święto patronalne Zgromadzenia, 8 grudnia 2023 roku, Prowincjał Polskiej Prowincji zainaugurował rok jubileuszowy z okazji 25. lecia beatyfikacji ojca Józefa Cebuli OMI. Uroczystości odbyły się w domu zakonnym w Lublińcu, w którym męczennik przez wiele lat był wychowawcą juniorów i przełożonym wspólnoty zakonnej. Rok jubileuszowy ma na celu ożywienie kultu misjonarza oblata. Pomaga w tym oblacki krzyż ojca Cebuli, który peregrynuje po oblackich klasztorach i parafiach.

75 lat obecności oblatów w Luksemburgu

W Niedzielę Miłosierdzia w polonijnej wspólnocie parafialnej w Luksemburgu świętowano jubileusz 75. lecia obecności i posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Do Luksemburga przybył także delegat Prowincjała Polskiej Prowincji – o. Józef Wcisło OMI oraz delegat Superiora Delegatury Francja-Beneluks – o. Damian Kopyto OMI, Koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii. Oprawę muzyczną celebracji przygotował Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Dzień wcześniej odbył się jubileuszowy koncert w Conservatoire de la Ville de Luxembourg.

Proboszcz polonijnej parafii w Luksemburgu – o. Roman Tyczyński OMI (zdj. P. Gomulak OMI)
Jest taka parafia [WIDEO]
Abp Stanisław Gądecki: „Polonia musi dbać o swoją młodzież”
Luksemburg: Wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
Luksemburg: Złota róża dla Maryi

Nowy Superior Delegatury Francja-Beneluks

Superior generalny z radą potwierdził wybór o. Damiana Kopyto OMI na Superiora Delegatury Francja-Beneluks. Wniosek do generała złożył Prowincjał Polskiej Prowincji. Oblacka Delegatura we Francji i Beneluksie podlega Prowincji Polskiej. Obecnie należy do niej 24 oblatów. Główną misją i posługą jest duszpasterstwo pośród polskich emigrantów. Nowy przełożony jest jednocześnie Koordynatorem Duszpasterstwa Polskiego w Belgii, należy do Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Nowy superior Delegatury Francja-Beneluks z radą (zdj. D. Kopyto OMI)
Nowy przełożony Delegatury Francji-Beneluksu
Damian Kopyto OMI: Jest nas 30 oblatów i posługujemy w pięciu krajach
Bruksela: Kanoniczna instalacja superiora delegatury

80 rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ludwika Wrodarczyka OMI

W Rokitnie na Wołyniu (Ukraina) odbyły się rocznicowe uroczystości z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Zginął za wiarę podczas Rzezi Wołyńskiej. Trwa jego proces beatyfikacyjny. Przygotowaniem do uroczystości na Ukrainie było sympozjum „Pojednanie polsko-ukraińskie: doświadczenia i perspektywy”, które miało miejsce w Lublińcu-Kokotku.

W Rokitnie wystawiono odręcznie napisany list ojca Wrodarczyka do matki (zdj. P. Gomulak OMI)
Ukraina: 80. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ludwika Wrodarczyka OMI
Dziedzictwo Ludwika Wrodarczyka OMI – męczennika na Wołyniu [WIDEO]
Sympozjum o pojednaniu polsko-ukraińskim [WIDEO]

 

„Festiwal Życia” 2023

Festiwal Życia to największy i najdłuższy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Od 2018 roku organizowany jest w Kokotku, leśnej dzielnicy Lublińca na Śląsku, w klimatycznym otoczeniu drzew i stawu. Impreza porównywana do największych festiwali muzycznych – tyle że w katolickim wydaniu – co roku na początku lipca przyciąga tysiące młodych ludzi z Polski i zagranicy.

(zdj. niniwa.pl)
Festiwal Życia: „Tutaj można doświadczyć młodego Kościoła”
Festiwal Życia: Leciały 40 godzin z Australii do Kokotka, żeby zobaczyć wiarę młodych

30 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Siedlcach

Wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy oblackiej parafii pw. św. Teresy w Siedlcach świętowała jubileusz 30-lecia. Uroczystości zgromadziły obecnych i byłych członków, przyjaciół i duszpasterzy.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy oblackiej parafii w Siedlcach (zdj. P. Gomulak OMI)
„Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie gotów? Gotów!” [WIDEO]
Siedlce: Poznali się we wspólnocie młodzieżowej. Dziś są małżeństwem


Dziękujemy wszystkim oblatom Polskiej Prowincji, którzy poprzez różne posługi realizują charyzmat św. Eugeniusza. Dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom, parafianom, świeckim stowarzyszonym z oblatami, Przyjaciołom Misji Oblackich oraz tym, którzy na co dzień wspierają naszą posługę.

(pg)