W ostatni dzień roku proboszczowie zwyczajowo podają statystyki w swoich wspólnotach parafialnych. To dobry czas podsumowań, pomimo trudnego roku, chcemy w sześciu punktach podsumować dobro, jakie dokonało się w mijającym Roku Pańskim 2020:

1. JUBILEUSZ PROWINCJI

Pomimo pandemii i narastających ograniczeń Polska Prowincja dziękowała Opatrzności za 100-lecie obecności oblatów w naszej ojczyźnie.

W dniu dzisiejszym świętujemy 100. lecie obecności oblatów w Polsce. Jest to powód do radości dla wszystkich oblatów a także dla tych, którzy żyją w promieniach charyzmatu oblackiego i tych, którzy korzystają z owoców duszpasterskich trudów oblackich. Zdaniem Ojca Prowincjała ten jubileusz powinien jeszcze bardziej ożywić gorliwość misyjną, zakonną i kapłańską całego zgromadzenia. Winien uczynić coś więcej na rzecz najuboższych, coś więcej na rzecz tych, którzy są najbardziej oddaleni od Chrystusa i Kościoła – mówił 6 czerwca w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – Bez oblatów Kościół w Polsce i na całym świecie byłby o wiele uboższy.

Zobacz: [Galeria zdjęć z centralnych uroczystości w Poznaniu]

Z okazji centralnych uroczystości w Poznaniu oddano do użytku “Dom Misyjny”, który służyć będzie Prokurze Misyjnej i podległym jej instytucjom, m.in.: redakcji “Misyjnych Dróg”, czy portalu “misyjne.pl”.

Uroczystości odbyły się również w Krotoszynie, gdzie ukonstytuowała się pierwsza wspólnota oblacka w Polsce. Prowincjał poświęcił tutaj pamiątkowy dzwon kościelny.

Zobacz: [Galeria zdjęć z obchodów 100-lecia Polskiej Prowincji w Krotoszynie]

Zobacz: [L. Głowacki OMI: Zanim zrodziła się Polska Prowincja, polscy oblaci pracowali m.in. wśród Polonii w Kanadzie Północnej – wideo]

Za 100-letnią posługę oblatów dziękowano również na Świętym Krzyżu. Uroczystościom przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce – abp Salvatore Pennacchio. Do najstarszego polskiego sanktuarium narodowego przybyli przedstawiciele parafii oblackich w Polsce. Przekazane zostały również słowa pozdrowienia od papieża Franciszka.

Zobacz: [Galeria zdjęć z uroczystości jubileuszowych na Świętym Krzyżu]

2. #JesteśmyzWami – inicjatywy oblackie związane z czasem pandemii

Rok 2020 będzie niewątpliwie wspominany przez pryzmat pandemii koronawirusa. Dla wielu był to ciężki okres lockdown’ów, pożegnań z najbliższymi, których zabrała pandemia, jak również zamknięcia i ograniczeń w kościołach, duszpasterstwie i posłudze misjonarskiej. Życie wiarą przeniosło się w dużej mierze do Internetu – nie zabrakło również ludzkiej wrażliwości, nie tylko ze strony oblatów, ale także parafian oblackich wspólnot.

Zobacz: [Pomysłowość naszych parafian i przyjaciół jest fenomenalna! Życzenia od wiernych…]

Zdjęcia wiernych w oblackiej parafii w Lublińcu

W czasie pandemii transmitowaliśmy Eucharystie i nabożeństwa z różnych kościołów oblackich i wspólnot zakonnych. Odbyły się rekolekcje wielkopostna dla dzieci i dorosłych. Każdego dnia w wielkim poście można było poznawać postać kandydata na ołtarze – kleryka Alfonsa Mańki OMI:

3. W roku 2020 udzielono święceń kapłańskich 12. oblatom, 8. zakonników złożyło profesję wieczystą

Najpierw cieszyliśmy się święceniami kapłańskimi dk. Piotra Malczewskiego OMI, które miały miejsce w Katowicach. Były to pierwsze święcenia udzielone w Polsce w czasie pandemii. Szafarzem sakramentu był metropolita katowicki – abp Wiktor Skworc.

Zobacz: [Galeria zdjęć ze święceń prezbiteratu dk. Piotra Malczewskiego OMI]

W Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze święceń prezbiteratu czterem młodym oblatom udzielił abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański.

Zobacz: [Galeria zdjęć – święcenia prezbiteratu w Obrze]

Do Polskiej Prowincji należy również Delegatura na Madagaskarze, gdzie święcenia przyjęło w sumie 7. misjonarzy oblatów.

Zobacz: [Madagaskar: Sześciu oblatów przyjęło święcenia kapłańskie. Trzykrotnie przesuwano ich termin]

Zobacz: [Madagaskar: Kolejny oblat przyjął święcenia kapłańskie]

Śluby wieczyste złożyło w Polskiej Prowincji złożyło 8 profesów: jeden w Rzymie, sześciu w Obrze i jeden na Madagaskarze.

Zobacz: [Galeria zdjęć ze ślubów wieczystych w Obrze]

Cieszymy się jednocześnie, że czterech nowicjuszy złożyło pierwsze śluby na Świętym Krzyżu, a sześciu kandydatów rozpoczęło kanoniczny nowicjat.

Zobacz: [Święty Krzyż: Czterech nowicjuszy złożyło pierwsze śluby, sześciu kandydatów rozpoczęło kanoniczny nowicjat]

4. Polscy oblaci pomagają w walce z COVID-em

Nasz charyzmat kieruje nas do najuboższych. Twarze ubogich mogliśmy dostrzec m.in. wśród pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, którzy cierpieli z powodu pandemii koronawirusa. W sumie kilkunastu misjonarzy oblatów posługiwało w różnych placówkach, niosąc pomoc personelowi medycznemu i podopiecznym instytucji opiekuńczych. Chyba najwięcej takich miejsc odwiedził br. Marek Motyka OMI z Katowic.

Zobacz: [“Sprzątam, myję, rozdaję posiłki, błogosławię…” – o wolontariacie kapłana w DPS z COVID19]

Z oblatami posługującymi wśród chorych na COVID19 przeprowadzony był live na jednym z portali społecznościowych

Pożegnałem z tego świata kilkanaście osób. Jestem za każde to pożegnanie wdzięczny Bogu, bo w takich sytuacjach mogłem się nad zmarłym/ą pomodlić, zamknąć oczy, skrzyżować ręce i zrobić znak krzyża na czole. Procedury są takie, że jak my zamkniemy dwa czarne worki z naklejkami COVID, to już nikt ich nie otworzy. Dlatego tak ważne jest godne pożegnanie. Niech spoczywają w pokoju! – pisze kleryk Oskar Sosna OMI

Zobacz: [Ma 23 lata. Jest oblatem. Jego wspólnotą jest oddział COVID-owy – świadectwo]

Świadectwo kleryka Oskara dotarło do przeszło 60 tysięcy użytkowników mediów społecznościowych, głównie młodzieży w przedziale wieku 13-17 lat.

5. Jubileusze w Kamerunie i na Madagaskarze

Nie możemy zapominać o naszych misjach zagranicznych. Samodzielna już Prowincja Kamerunu obchodziła 50-lecie posługi polskich oblatów, natomiast Madagaskar, który wciąż pozostaje delegaturą naszej Prowincji, świętował 40-lecie obecności misjonarzy Niepokalanej.

6. 25. rocznica kanonizacji św. Eugeniusza de Mazenoda

Dnia 3 grudnia 1995 roku św. Jan Paweł II kanonizował Założyciela misjonarzy oblatów. W bieżącym roku przypadała 25. rocznica tego wydarzenia. Oblaci na całym świecie na różne sposoby wyrażali radość z tej okazji. Media Polskiej Prowincji poprosiły ludzi, związanych z charyzmatem św. Eugeniusza, aby podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat duchowości Założyciela.

Zobacz wszystkie świadectwa w playliście:


Misjonarze oblaci starają się docierać z Dobrą Nowiną także przez media internetowe. Oprócz strony prowincjalnej oblaci.pl, to także profile na Facebooku, Twitterze, Soundcloud, YouTube. Od 2020 roku jesteśmy obecni na Instagramie. W bieżącym roku tylko naszą stronę prowincjalną, nie licząc mediów społecznościowych, odwiedzono blisko 400 tysięcy razy.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

(pg)